Amazon zaprezentował „Sparrow”, nowy inteligentny system robotyczny, który ma usprawnić proces realizacji zamówień poprzez przenoszenie poszczególnych produktów przed ich zapakowaniem.

W przeciwieństwie do ramion robotów, które wcześniej były stosowane przez giganta handlu detalicznego, do których należą „Cardinal” i „Robin”, Amazon twierdzi, że ramię Sparrow może zidentyfikować około 65% swoich zapasów produktów bez pomocy człowieka.

Sparrow wykorzystuje komputerową wizję i sztuczną inteligencję (AI) do rozpoznawania i zarządzania milionami przedmiotów, usprawniania procesu i oszczędzania ludzkiej energii, jak informuje firma, pracownicy Amazona na całym świecie wybierali, przechowywali lub pakowali ok. 5 tys. ponad 13 milionów. paczek dziennie.

(Zdjęcie: Amazon)

Dlaczego Amazon stawia na robotykę?

„Technologia robotyczna pozwala nam pracować mądrzej, a nie ciężej, działać wydajnie i bezpiecznie” – powiedział rzecznik Amazona w poście na blogu ogłaszającym wiadomości.

„Współpracując z naszymi pracownikami, Sparrow podejmie się powtarzalnych zadań, pozwalając im skoncentrować swój czas i energię na innych rzeczach, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo”.

Źródła podały, że gigant handlu detalicznego pilnie potrzebował interwencji robota.

Wewnętrzne dochodzenie, które wyciekło, pierwotnie zgłoszone przez Vox (otwiera się w nowej karcie), wykazało, że Amazonowi może zabraknąć gotowych do pracy pracowników w swoich magazynach już w 2024 r., jeśli nie zmieni swoich praktyk zatrudnienia.

„Jeśli będziemy kontynuować jak zwykle, Amazon wyczerpie podaż dostępnej siły roboczej w amerykańskiej sieci do 2024 roku” – czytamy w dochodzeniu.

Amazon od dawna jest fanem robotyki, dokonując w 2012 roku dużej inwestycji w poprawę produktywności łańcucha dostaw, przejmując Kiva, firmę zajmującą się robotyką, której technologia jest nadal powszechnie stosowana dziesięć lat później.

Robotyka nie zabiera ludzkich miejsc pracy, ale także je tworzy, jeśli wierzyć twierdzeniom Amazona.

Firma szacuje, że dzięki wdrożeniu zautomatyzowanej technologii utworzono dotychczas ponad 700 nowych kategorii stanowisk.

  • Chcesz zrobić własną wyprawę do świata handlu detalicznego online? Sprawdź nasz przewodnik po najlepszych platformach e-commerce
Udostępnij to