Alienware przełamuje pułap częstotliwości odświeżania dzięki nowym laptopom do gier m17 R5 i x17 R2 wyposażonym w pierwsze w branży wyświetlacze 480 Hz.

To prawda, że ​​trudno wyobrazić sobie, jak wygląda wyświetlacz 480 Hz w akcji. Dell przedstawia, co ta technologia wnosi do stołu (otwiera się w nowej karcie) i wszystko to brzmi imponująco. Firma twierdzi, że te ekrany przyniosą „wiele korzyści w grach…” Animacje w grze staną się płynniejsze, opóźnienia systemu zostaną zmniejszone, a efekt zjawy zostanie zmniejszony. Ghosting, dla tych, którzy nie wiedzą, pojawia się, gdy gra działa z tak dużą prędkością, że monitor nie może nadążyć i powoduje pojawianie się duchów. To irytujący problem, a każda funkcja, która go zmniejsza, jest dużym plusem.

Oprócz częstotliwości odświeżania 480 Hz, ekrany laptopów są wyposażone w Dolby Vision dla szerszej gamy kolorów i kontrastów oraz ComfortView Plus, aby zmniejszyć zmęczenie oczu. Jednak bezprecedensowa częstotliwość odświeżania odbywa się kosztem rozdzielczości, ponieważ jest dostępna tylko na wyświetlaczu Full HD (1920 x 1080). M17 i x17 mają opcję wyświetlania Ultra HD (3840 x 2160), ale częstotliwość odświeżania spada do 120 Hz, co nadal jest przyzwoite.

wybór materiału

Jeśli chodzi o inne opcje sprzętowe, laptop m17 R5 oferuje większą różnorodność.

W swojej najbardziej optymalnej formie x17 R2 oferuje procesor Intel Core i9-12900 HK 12. generacji, kartę graficzną NVIDIA GeForce 3080 Ti, 64 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 4 TB. Istnieją opcje dla mniejszej ilości pamięci, mniejszej pojemności pamięci masowej lub innych procesorów graficznych GeForce RTX z serii 30, jeśli chcesz obniżyć cenę.

M17 R5 bardziej skłania się ku sprzętowi AMD. W przypadku procesora możesz wybrać procesor Ryzen 7 6800H lub Ryzen 9 6900HX. W przypadku kart graficznych dostępne są Radeon RX 6700M i Radeon RX 6850M, ale możesz zamiast tego wybrać jeden z czterech procesorów graficznych GeForce RTX z serii 30. Opcje pamięci i dysku twardego są takie same. W przypadku pamięci RAM możesz przejść z 16 GB do 64 GB, opcje SSD wahają się od 512 GB do maksymalnie 4 TB.

Oprócz wyświetlacza 480 Hz, m17 R5 zawiera pakiet oprogramowania AMD o nazwie AMD Smart Technologies, który ma na celu dalsze zwiększenie wrażeń z gry. Pakiet zawiera grafikę AMD SmartAccess, która zmienia sposób, w jaki gra renderuje grafikę, aby wydłużyć czas pracy na baterii i zmniejszyć opóźnienia, a także pamięć Smart Access, aby umożliwić procesorowi nieograniczony dostęp do GPU.

Jednak niektóre funkcje AMD są dostępne tylko w niektórych modelach. Na przykład, jeśli chcesz mieć grafikę Smart Access, musisz kupić laptopa m17 z wyświetlaczem Ultra HD 120 Hz i jedną z kart graficznych Radeon.

Oba laptopy można kupić w witrynie firmy Dell. M17 zaczyna się od 1599,99 euro (otwiera się w nowej karcie), a laptop x17 od 2249,99 euro (otwiera się w nowej karcie). Ale dziwne jest to, że opcja wyświetlania 480 Hz, wielka zaleta tych laptopów, nie jest dostępna w momencie pisania tego tekstu. Najwyższa opcja częstotliwości odświeżania to 360 Hz.

Skontaktowaliśmy się z firmą Dell i zapytaliśmy, kiedy będzie dostępna opcja wyświetlania 480 Hz. Zaktualizujemy tę historię, jeśli kiedykolwiek odpowiedzą.

Analiza: Dla odbiorców niszowych

Więc który z tych laptopów powinieneś kupić? To zależy od typu gracza, którym jesteś. Ekran 480 Hz z pewnością robi wrażenie, ale tylko jeśli jesteś graczem e-sportowym lub kimś, kto spędza godziny grając w gry wideo. Przeciętny człowiek prawdopodobnie nie będzie w stanie odróżnić ekranu 480 Hz od 120 Hz.

Nie oznacza to, że te laptopy Alienware nie są warte posiadania. To modele z wyższej półki, ale skierowane do bardzo konkretnego odbiorcy. Gracz e-sportu doceni pewność, że frame nie spadnie w środkowej fazie gry, ponieważ może to być różnica między wygraną a przegraną. Ale przeciętny gracz prawdopodobnie nie jest zainteresowany danymi graficznymi; po prostu chcą się bawić.

Jeśli interesuje Cię świetny, niedrogi laptop do gier, zalecamy zapoznanie się z naszą listą tanich laptopów do gier na lipiec 2022 r.

Udostępnij to