Oczekuje się, że Windows 8.1 osiągnie koniec życia 10 stycznia 2023 r., a firma zaczyna przyspieszać przejście użytkowników na najnowszy system operacyjny, Windows 11.

Teraz, po zalogowaniu się do systemu operacyjnego, Windows 8.1 wyświetli alert na pełnym ekranie, aby poinformować użytkowników, że aktualizacje zabezpieczeń zostaną zatrzymane na początku przyszłego roku.

Powiadomienie brzmi: „10 stycznia 2023 to ostatni dzień, w którym firma Microsoft zapewni aktualizacje zabezpieczeń i pomoc techniczną dla komputerów z systemem Windows 8.1. Docieramy teraz do Ciebie, aby podziękować za Twoją lojalność i pomóc Ci przygotować się do sequela."

Koniec usługi systemu Windows 8.1

Łącze „Więcej informacji” kieruje użytkowników do witryny firmy Microsoft, ale użytkownicy mogą opóźnić powiadomienie o 35 dni, klikając „Przypomnij mi później” lub do stycznia 2023 r. za pomocą przycisku „Przypomnij mi później”.

Aktualizacja została wprowadzona 12 lipca 2022 r. jako część aktualizacji zbiorczej KB5015874. Wyskakujące okienko jest uruchamiane przez nowy program EOSnotify.exe, który pojawia się przy każdym logowaniu, oraz program podrzędny EOSnotify2 skonfigurowany do powiadamiania użytkowników raz dziennie.

Użytkownicy biznesowi korzystający z urządzeń Pro i Enterprise nie otrzymają powiadomienia.

Wszyscy użytkownicy systemu Windows 8.1 mogą również zatrzymać wyskakujące okienko, ustawiając wartość DiscontinueEOS, ale ostrzeżenia są domyślnie natrętne, ponieważ uruchamianie przestarzałego systemu operacyjnego bez aktualizacji zabezpieczeń może być ryzykowne.

Wiadomość ta jest następstwem potwierdzenia przez firmę, że usunie poprawki bezpieczeństwa dla Microsoft 365 na urządzeniach z systemem Windows 7 i Windows 8.1 oraz zablokuje wszelkie nowe instalacje aplikacji Office na starszych systemach. Windows 8 został wydany pod koniec 2012 roku, a rok później nastąpiła główna aktualizacja 8.1, co oznaczało, że system operacyjny istniałby przez około dekadę, zanim został całkowicie wycofany.

Udostępnij to