Amazon planuje zwolnić do 20,000 XNUMX pracowników w całej firmie w ciągu najbliższych kilku miesięcy, w tym pracowników centrów realizacji, personelu technologicznego i kadry kierowniczej korporacji, czyli około dwa razy więcej niż wcześniej informowano, jako gigant handlu detalicznego i obliczeniowego w chmurze, który przechodzi na emeryturę. po fali zatrudnienia w czasie pandemii.

Pracownicy Amazona są klasyfikowani od poziomu 1 do poziomu 7, a personel na wszystkich poziomach prawdopodobnie zostanie dotknięty, zgodnie ze źródłami posiadającymi bezpośrednią wiedzę w tej sprawie, które wypowiadały się pod warunkiem zachowania anonimowości. New York Times po raz pierwszy doniósł w połowie listopada, że ​​Amazon przeprowadzi masowe zwolnienia, powołując się na źródła, które twierdzą, że zwolnionych zostanie nawet 10.000 XNUMX osób.

Jednak szefom firm powiedziano w ostatnich dniach, że powinni spróbować zidentyfikować problemy z wydajnością pracy wśród pracowników, w ramach starań o zwolnienie około 20,000 6 osób, podają źródła. Dwadzieścia tysięcy pracowników to około 1,3% siły roboczej firmy i około 1,5% z XNUMX miliona pracowników Amazon, w tym globalnego centrum realizacji i pracowników godzinowych.

Pracownicy firmy zostali poinformowani, że pracownicy otrzymają 24-godzinne wypowiedzenie i odprawy, zgodnie z umowami firmowymi. „Kiedy ta wiadomość się rozeszła, wśród pracowników firmy zapanował strach” — powiedziało źródło, które zostało bezpośrednio poinformowane o planowanych zwolnieniach. Zwolnienia byłyby największą redukcją w historii firmy.

„Nie ma wzmianki o konkretnym dziale lub lokalizacji dla cięć, dotyczy to całej firmy. Powiedziano nam, że było to spowodowane nadmiernym zatrudnieniem podczas pandemii i koniecznością cięcia kosztów, ponieważ finanse firmy znajdowały się w trendzie spadkowym” – powiedział dyrektor wykonawczy. powiedziało źródło.

Po historii New York Timesa, dyrektor generalny Amazona, Andy Jassy, ​​17 listopada w publicznym komunikacie skierowanym do pracowników potwierdził, że zwolnienia są w toku, ale nie określił oczekiwanej liczby pracowników, którzy zostaną zwolnieni.

„Nasz roczny proces planowania rozpoczyna się w nowym roku, co oznacza dalsze redukcje ról, ponieważ liderzy będą nadal wprowadzać zmiany. Decyzje te zostaną udostępnione pracownikom i organizacjom, których to dotyczy, na początku 2023 roku” – napisał Jassy w poście, zauważając, że firma wcześniej ogłosiła zwolnienia w działach urządzeń i książek oraz rozszerzy ofertę dobrowolnych zwolnień na część pracowników organizacji People , Doświadczenie i technologia (PXT). Tymczasem źródła potwierdziły, że pracownicy zespołu robotyki firmy zostali zwolnieni.

W odpowiedzi na pytanie rzecznik Amazona nie skomentował doniesień ze źródeł, że firma planuje zwolnić 20,000 17 pracowników, zamiast tego wskazał fragment postu Jassy'ego z XNUMX listopada, który brzmiał: „Nie ustaliliśmy jeszcze dokładnie, ile innych wpłynie to na role (wiemy, że nastąpią redukcje w naszych sklepach i organizacjach PXT), ale każdy lider skontaktuje się ze swoimi zespołami, gdy będziemy mieli szczegółowe informacje.

Amazon musi ciąć koszty, mówi CEO Jassy

Jassy wyjaśnił zwolnienia w środę podczas wywiadu na konferencji New York Times DealBook, mówiąc: „Czuliśmy, że musimy zoptymalizować nasze koszty”.

Sprzedaż detaliczna Amazona rozwijała się gwałtownie na początku pandemii, co „zmusiło nas do podjęcia decyzji w tamtym czasie, aby wydać znacznie więcej pieniędzy i iść znacznie szybciej, budując infrastrukturę, niż kiedykolwiek sobie wyobrażaliśmy” – powiedział Jassy na konferencji. .

„Wiedzieliśmy, że grozi nam zbyt duże zbudowanie” — powiedział Jassy.

Oczekuje się, że wydatki biznesowe na IT wzrosną w przyszłym roku, ale prognoza nie była wystarczająco silna, aby rozwiać obawy gigantów branży technologicznej, zwłaszcza tych z dużymi firmami detalicznymi. W czasach rosnących stóp procentowych, wojny na Ukrainie, wysokich kosztów paliwa, problemów z łańcuchem dostaw i spadającej sprzedaży komputerów osobistych, wielu gigantów technologicznych ogłosiło w ostatnich miesiącach zwolnienia.

Amazon Web Services (AWS), nawet najbardziej dochodowy dział biznesu i usług w chmurze, wykazuje oznaki spowolnienia wzrostu od początku tego roku podatkowego, odnotowując wzrost przychodów rok do roku o 27,5% w zakończonym kwartale. we wrześniu w porównaniu do wzrostu rok do roku odpowiednio o 33% i 36,5% w poprzednich dwóch kwartałach.

Podczas telekonferencji z analitykami dotyczącej wyników za trzeci kwartał, dyrektor finansowy Amazon, Brian Olsavsky, przypisał spowolnienie wzrostu warunkom makroekonomicznym, które zmusiły klientów Amazon do cięcia wydatków w celu zaoszczędzenia pieniędzy w krótkim okresie.

Prawa autorskie © 2022 IDG Communications, Inc.

Udostępnij to