Działacze na rzecz praw cyfrowych wzywają amerykańskich senatorów do zajęcia się tym, co uważają za „podstawowy problem nękający nasz ekosystem online”.

Od Alphabet (spółka macierzysta Google i YouTube) po Meta (Facebook, Instagram i WhatsApp), Apple i Amazon, tylko garstka amerykańskich firm – znanych jako „Big Tech” – monopolizuje rynek.

Podczas gdy internauci mogą wybrać ochronę online za pomocą narzędzi, takich jak najlepsze usługi VPN, nadal nie mają dużego wyboru, z której platformy skorzystać.

Dlatego 29 organizacji obywatelskich, w tym Artykuł 19, Access Now i Fight for the Future, podpisało list otwarty (otwiera się w nowej karcie), wyrażając swoje poparcie dla nowych ustaw antymonopolowych, które wkrótce zostaną przyjęte przez Senat.

Dokładniej, uważają, że Amerykańska ustawa o wyborze i innowacjach onlinei Prawo rynku aplikacji otwartych reprezentują „pojedyncze okno możliwości zmiany systemu”.

#Kongres USA musi działać teraz, aby zająć się korporacyjną dominacją #BigTech i nadać priorytet #Prawa Człowieka. ARTICLE 19 dołącza do @Accessnow, @rankingrights, @globalvoices i innych organizacji społeczeństwa obywatelskiego. wezwać Kongres do przyjęcia amerykańskich przepisów antymonopolowych⤵️https://t.co/NyuPRFXwZ612 2022 lipca XNUMX r.

Zobacz więcej

„Ogromna władza Big Tech nad naszym życiem gospodarczym, społecznym i politycznym była zbyt długo niekontrolowana. Spowodowało to ogromne szkody dla demokracji i doprowadziło ludzi do normalizacji przypadków łamania ich praw podstawowych” – powiedziała María Luisa Stasi, szefowa działu prawnego. i Polityka dotycząca rynków cyfrowych w SEKCJI 19.

„Nadszedł czas, aby Kongres Stanów Zjednoczonych podjął działania w celu ujarzmienia tej siły”.

Odpowiedzialność i nowa szansa na innowacje

Nic dziwnego, że niektóre z atakowanych firm obawiają się, że rachunki ostatecznie zaszkodzą firmom i konsumentom.

Jednak obrońcy praw cyfrowych uważają, że dwie proponowane ustawy to właściwy sposób na złagodzenie niektórych z największych problemów dzisiejszego technologicznego świata. Twierdzi się, że ostatecznie wzmocni to rozliczalność, a także otworzy nowe możliwości dla innowacji.

„Big Tech jest właścicielem gałek ocznych świata i bez konkurencji, która rzuca wyzwanie i oferuje wyjście z ich nadużyć, nie zmienią swojego postępowania, dopóki regulacje nie zakończą ich dominacji” – napisali.

(Zdjęcie: Shutterstock)

Aktywiści wskazują na dwie rzeczy, które zyskałyby na podpisaniu ustaw:

  • Karmienie dezinformacją i nienawiścią: Wierzą, że przepisy pomogą uregulować sposób cenzurowania i promowania treści internetowych przez platformy;
  • Nadużywanie danych i nadzór: Aktywiści stwierdzili, że rynek, który pozwala na zdrową konkurencję, pozwoli ludziom wybrać platformę, która jest bardziej zgodna z oczekiwaniami klientów w zakresie prywatności i praw cyfrowych.

Dzięki firmom takim jak Alphabet, Apple i Meta rozrastającym się na całym świecie, bardziej uregulowany przemysł amerykański będzie miał potencjał, by wpłynąć na globalny świat online.

„Czas zmienić zasady i wykorzystać nowe możliwości dla bardziej konkurencyjnego internetu skoncentrowanego na prawach człowieka. Jest to niemożliwe bez przywództwa wybranych urzędników Ameryki”.

Czym jest amerykańska ustawa o wyborze i innowacjach online?

Wprowadzona w czerwcu ubiegłego roku amerykańska ustawa Online Choice and Innovation Act (otwiera się w nowej karcie) jest proponowaną ponadpartyjną ustawą antymonopolową, której celem jest zachęcenie dużych firm technologicznych do promowania uczciwej konkurencji na rynku, a także lepszego poszanowania technologii cyfrowych. prawa. Twoich klientów

Obejmuje to zapobieganie krzywdzeniu przez te platformy ich konkurentów poprzez faworyzowanie ich własnych produktów. Lub upewnij się, że Twoje zasady są stosowane w sposób niedyskryminujący.

Ustawa jest obecnie zatwierdzana przez Senat, po głosowaniu Komisji Sądownictwa nad ustawą 20 stycznia 16 głosami za i 6 przeciw.

Czym jest Prawo Otwartych Rynków dla Aplikacji?

Jak sama nazwa wskazuje, Open App Marketplaces Act (otwiera się w nowej karcie) to przepisy antymonopolowe proponowane w celu uniemożliwienia firmom prowadzącym własne sklepy z aplikacjami, takim jak Google i Apple, angażowania się w szkodliwe zachowania wobec ich konkurentów.

Będzie również wymagać od właściciela sklepu z aplikacjami, aby zezwolił użytkownikom na instalowanie aplikacji innych firm bez korzystania z ich usług, a także odinstalowywanie wstępnie zainstalowanych aplikacji.

3 lutego Komisja Sądownictwa przesunęła projekt ustawy do następnego etapu przeglądu w dwupartyjnym głosowaniu 20-2.

Udostępnij to