Właśnie zacząłem używać najnowszego iPada Pro i nie jest to aktualizacja, której się spodziewałem

Właśnie zacząłem używać najnowszego iPada Pro i nie jest to aktualizacja, której się spodziewałem

iPada Pro 12.9 (2018) używam od lat i dobrze mi służy; ale ostatnio miałem możliwość uaktualnienia do iPada Pro 12.9 (2021). Oczywiście skorzystałem z okazji.

Mój 2018 był niezawodnym urządzeniem, ale miał kilka wad, które sprawiały, że był coraz mniej niezawodny jako narzędzie do pracy i zabawy. Kiedy grałem, było za gorąco; etui Keyboard Folio rejestrowało naciśnięcie klawisza mniej więcej raz na 20 naciśnięć klawiszy; a żywotność baterii stała się fatalna. Potrzebuję drobnych.

Miałem nadzieję, że iPad Pro 2021 zmieni zasady gry i pozwoli mi grać w XCOM 10 przez ponad 2 minut bez zapalenia się lub pracy w kawiarni bez wyczerpania baterii w środku. Ale byłem w błędzie.

Jest nowe...?

Wyjmując nowego iPada Pro z pudełka, byłem zaskoczony jego ciężarem. Waży tylko o 50 g więcej, ale jaką różnicę robią te dodatkowe gramy.

Martwiłem się również o wagę, kiedy dołączałem akcesorium do klawiatury: Zamiast Apple Keyboard Folio, którego użyłem do mojej najnowszej tablicy, użyłem Magic Keyboard firmy. Klawiatura Magic Keyboard jest znacznie bardziej masywna i sztywniejsza niż Folio.

Nadal jednak korzystałem z Apple Pencil 2 z iPada Pro, ponieważ jest to ten sam rysik dla obu modeli. Nie ma sensu kupować nowego, prawda?

Najwolniejsza konfiguracja na świecie.

Byłem podekscytowany rozpoczęciem korzystania z nowego iPada Pro, ale pierwsze alerty zaczęły się pojawiać, gdy zacząłem go konfigurować.

Konfigurowanie nowego urządzenia Apple powinno być łatwe, a kiedy zacząłem uruchamiać nowego iPada, po prostu kazał mi zbliżyć starego iPada, aby mógł zacząć kopiować moje pliki.

iPad Pro (2018)

Mój wierny stary iPad 2018 z filiżanką herbaty. (Źródło zdjęcia: Przyszłość)

To nie zadziałało i nawet po potarciu o siebie dwóch tabletek, jak dwie lalki, które próbowałam pocałować, nie połączyły się. Nie mogłem też używać iCloud do tworzenia kopii zapasowych, ponieważ poziom 5 GB, na którym się znajduję, naprawdę nie miał miejsca na prawie terabajty danych, które miałem na moim starym iPadzie (a ponieważ jestem zapalonym użytkownikiem Google Suite, nie nie płacić za iCloud plus miejsce na Dysku Google).

W końcu ponownie uruchomiłem oba iPady i odczekałem kilka godzin; z jakiegoś powodu transfer zaczął działać. Czemu? Nie mam pojęcia.

Tablety mówiły, że przeniesienie wszystkich moich danych zajmie 12 godzin; pamiętajcie, że na moim starym iPadzie miałem prawie 1 TB „rzeczy”. Ale w końcu było bliżej pięciu godzin. A potem nowy iPad wyglądał jak stary, tyle że… był nowy.

port częściowy

Byłem pod wrażeniem tego, jak duża część nowego tabletu wydawała się być skopiowana ze starego.

Wszystkie aplikacje znajdowały się w tych samych miejscach w moim menu, a do większości z nich byłem już zalogowany, nawet bez konieczności przeglądania strony logowania. Wielu miało otwarte projekty, nad którymi pracowałem na moim starym iPadzie.

Największe wrażenie zrobiło na mnie to, że postępy w moich różnych grach były stałe. Mogłem zanurkować bezpośrednio do mojego pliku zapisu w połowie bitwy XCOM 2.

iPad Pro 12.9 2021

iPad 2021 na klawiaturze Magic Keyboard. (Źródło zdjęcia: TechRadar)

Nie był to jednak pełny port i niektóre aplikacje nie mogły przesyłać danych między iPadami. Jednym z nudnych przykładów był Final Draft Mobile, oprogramowanie skryptowe. Musiałem wysłać sobie sto skryptów, które przechowywałem na nowym iPadzie.

Ale po odrobinie pracy mój nowy iPad był jak… stary. Ale na tym wszystkie ulepszenia się skończyły.

Brak mocy? Moje problemy

Są dwie rzeczy, których naprawdę oczekuję od nowego iPada (nie licząc lepkiej klawiatury, która technicznie nie jest częścią samego iPada). Wiedz, co to jest; Przeczytałeś wstęp do tego artykułu.

Po graniu w gry, edytowaniu filmów, oglądaniu wielu filmów i oczywiście pracy, niestety zauważyłem kilka kluczowych rzeczy. Co ważniejsze, żaden z problemów, które napotkałem przy poprzednim iPadzie, nie został rozwiązany w nowym modelu.

Moim pierwszym problemem było to, że mój iPad Pro 2018 był zbyt gorący, gdy używałem go do grania. Było gorąco, nawet gdy pracowałem. Patrząc wstecz, nie wiem, dlaczego myślałem, że z nowym modelem będzie lepiej; chip M1 wyraźnie lubi grillować. Co prawda nie przeprowadzałem żadnych naukowych testów na ten temat, ale mam wrażenie, że nowy iPad Pro nagrzewa się szybciej niż stary.

Zużycie baterii jest nadal dużym problemem, znacznie większym niż myślałem. Samo oglądanie wideo powoduje spadek procentu baterii w błyskawicznym tempie i nie zadzieraj z tym, jak mało czasu na grę mam, gdy nie jestem podłączony do ściany. To naprawdę rozczarowujące.

„Z pewnością posiadanie szybszego chipsetu rekompensuje te problemy” niektórzy mogą powiedzieć, ale ja nawet nie zauważam żadnej różnicy w szybkości. Czasy ładowania i renderowania są takie same, więc o co chodzi?

Muszę też powiedzieć, że naprawdę nie lubię Magic Keyboard. Touchpad jest zbędny, ponieważ iPad Pro ma ekran dotykowy i oprogramowanie przeznaczone do takich ekranów dotykowych. Ponadto trzyma iPada tylko w bardzo ograniczonym łuku, więc nie można go pociągnąć zbyt daleko w górę lub w dół. Wolę Keyboard Folio ze względu na kąty zawieszenia.

Cieszę się, że w końcu mam działającą klawiaturę. Czysto z tego powodu pozostanę przy nowym iPadzie Pro, ale biorąc pod uwagę przegrzanie i wyczerpanie baterii, najnowszy model nie wydaje się być ulepszeniem. Wszyscy zasługujemy na coś lepszego. Oznacza to, że nadchodzące iPady Pro 2022 będą musiały naprawdę uzasadnić swoje istnienie, aby zachęcić ludzi do aktualizacji.