Według raportu Bloomberga oczekuje się, że Apple otrzyma około jednej trzeciej swoich przyszłych procesorów z nowej fabryki półprzewodników, która ma wejść do produkcji w 2024 roku.

Nowa fabryka o wartości 12 miliardów euro, budowana przez Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) w Phoenix, jest jednym z ponad pół tuzina planów producentów układów scalonych, aby przenieść branżę do Stanów Zjednoczonych.

DJI 0259.. TSMC

Budowa fabryki półprzewodników 5 nm TSMC w Phoenix w Arizonie jest już w toku i oczekuje się, że produkcja chipów rozpocznie się w 2024 roku.

Jeszcze w latach 1990. Stany Zjednoczone produkowały 37% wszystkich półprzewodników; Obecnie tylko około 12% wszystkich chipów komputerowych jest produkowanych w kraju.

Ten spadek krajowej produkcji chipów został uwypuklony przez niedawny globalny kryzys w łańcuchu dostaw i doprowadził do wezwań do przeniesienia produkcji chipów do Stanów Zjednoczonych. Na prośbę rządu federalnego firmy takie jak Intel, Micron, Samsung i TSMC ujawniły plany dotyczące nowych zakładów produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych. (Qualcomm, we współpracy z GlobalFoundries, powiedział również, że zainwestuje 4200 miliarda dolarów w produkcję podwójnych chipów w swoim zakładzie produkcyjnym na Malcie w stanie Nowy Jork).

Według raportu Bloomberga, „CEO Apple, Tim Cook, powiedział wcześniej pracownikom, że jego firma planuje pozyskać chipy z fabryki w Arizonie.

Oczekuje się, że Cook weźmie dziś udział w wydarzeniu w fabryce Pheonix TSMC, aby sformalizować zobowiązanie dotyczące chipów, według Bloomberga.

Ani TSMC, ani Apple nie odpowiedzieli na prośby Computerworld o komentarz.

Jeśli to prawda, zmiana Apple w kierunku kupowania chipów wyprodukowanych w USA jest prawdopodobnie oznaką tego, co nadchodzi, gdy produkcja chipów w USA wzrośnie w ciągu następnej dekady.

Apple zacznie kupować chipy 5 nm i 4 nm z fabryki TSMC w Arizonie i prawdopodobnie chipy 3 nm później z drugiej fabryki TSMC w Arizonie; Według Gaurava Gupty, wiceprezesa ds. nowych technologii i trendów (półprzewodników i elektroniki) w IDC, obiekt ten jest tylko częściowo ukończony.

Całkowita zdolność produkcyjna, którą TSMC wprowadzi do fabryk w Arizonie w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat „stanowi niewielki ułamek jej całkowitej mocy produkcyjnej, która jest już produkowana w jej zakładach na Tajwanie” – zauważył Gupta. Powiedział jednak, że fabryka w Arizonie zdecydowanie wspiera bardzo potrzebną dywersyfikację produkcji chipów.

fab8 hq maltania gf escalado Global Foundaries

Siedziba i odlewnia GlobalFoundaries na Malcie w stanie Nowy Jork. Firma planuje zainwestować 4.200 miliarda euro w podwojenie produkcji chipów w USA.

„Klienci z USA będą nadal polegać na możliwościach TSMC na Tajwanie” — powiedział Gupta. „Teraz, w tej dekadzie, jeśli TSMC będzie nadal rosło w USA, a może nawet w UE… możemy spodziewać się przyzwoitego zwrotu w zakupach klientów”.

Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon i inni lobbowali rząd USA, aby pomóc zwiększyć krajową produkcję chipów, powołując się na problemy za granicą, które utrudniały produkcję sprzętu. W rzeczywistości, raport Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych ze stycznia powiedział, że niedobory chipów były tak poważne, że w pewnym momencie w 2021 roku na całym świecie istniała tylko pięciodniowa dostawa i nic nie wskazywało na to, że sytuacja ulegnie poprawie.

Zdaniem sekretarza handlu USA, Giny Raimondo, producenci samochodów i inni użytkownicy chipów nie mają miejsca na błędy. Sytuacja, w jakiej znajdujemy się jako kraj i pilność, z jaką musimy działać, aby zwiększyć nasz krajowy potencjał, jest naprawdę niepokojąca” – powiedział, prezentując ustalenia swojej agencji.

Rząd USA wydał miliardy na przywrócenie produkcji chipów do Stanów Zjednoczonych. Ustawa CHIPS and Science Act z 2022 r., podpisana przez prezydenta Josepha R. Bidena Jr. w sierpniu, zapewnia 52.7 mld euro na zachęty produkcyjne w celu zwiększenia produkcji mikroczipów w Stanach Zjednoczonych. Producenci chipów mogą zacząć korzystać z ulg podatkowych i funduszy na zrekompensowanie kosztów budowy i innych kosztów od przyszłego roku.

Zasadniczo ustawa CHIPS jest próbą zwiększenia odsetka chipów produkowanych w Stanach Zjednoczonych poprzez zmniejszenie luki kosztowej z innymi krajami, takimi jak Tajwan, Korea Południowa i Chiny. W tych krajach rządy już dotują producentów półprzewodników.

Ustawodawstwo USA ma również na celu tworzenie miejsc pracy dla zaawansowanych technologicznie i rozluźnienie łańcucha dostaw, jaki zagraniczni producenci chipów mają na amerykańskich OEM. „Kluczowym pytaniem przed wykupieniem Najważniejsze jest to, czy TSMC może wypełnić lukę kosztową i jest równie wydajny w produkcji w w Stanach Zjednoczonych” – powiedział Gutpa. "Tylko czas powie."

Jack Gold, główny analityk w J. Gold Associates, powiedział, że Apple jest prawdopodobnie największym klientem TSMC. To powiedziawszy, Apple kupuje również chipy MacBooka i iPhone'a od innych dostawców i do innych celów (np. Pamięć, zarządzanie energią itp.).

„Istnieje wyraźna potrzeba dywersyfikacji łańcucha dostaw, ponieważ wiele z nich koncentruje się na Tajwanie”, powiedział Gold w e-mailu do Computerworld. „A budowanie części w Stanach Zjednoczonych to dobry sposób na dywersyfikację i jest politycznie korzystny, podczas gdy można skorzystać ze znacznych dotacji ekonomicznych. [Wciąż] większość produktów końcowych Apple (i większości innych dostawców) jest nadal wytwarzana na Tajwanie i coraz częściej w Chinach kontynentalnych (np. Foxconn), więc jeśli dostawy chipów są zróżnicowane, znaczna część produkcji nie.

Mimo to posiadanie większej liczby żetonów wyprodukowanych w USA jest krokiem we właściwym kierunku w kierunku dywersyfikacji. Gold powiedział, że wszyscy główni dostawcy chipów zwiększają produkcję w Stanach Zjednoczonych, a większość chce również zwiększyć produkcję w Europie.

„Taka różnorodność jest wyraźnie korzystna dla rynku” – dodał. „Stany Zjednoczone (i Europa) muszą sprowadzić więcej produkcji do domu, zwłaszcza w krytycznych technologiach, takich jak chipy. To strategiczna konieczność.

Prawa autorskie © 2022 IDG Communications, Inc.

Udostępnij to