Podobnie jak w przypadku wielu prywatnych dostawców VPN, popularny dostawca VPN Surfshark pozostaje nieśmiały, jeśli chodzi o swoją własność lub strukturę korporacyjną. Jednak jako pierwszy krok dyrektor generalny i założyciel Surfshark, Vytautas Kaziukonis, ujawnił Verslo žinios (litewska witryna z wiadomościami biznesowymi), że Surfshark został opracowany we współpracy z Nord Security i NordVPN w ramach inkubatora biznesu Tesonet.
To nowe odkrycie rodzi kilka interesujących pytań na temat szczegółów powiązań Surfshark z NordVPN, w przeszłości i teraźniejszości, oraz dlaczego nigdy wcześniej nie zostało to przyznane. Witryna Tesonet zawiera listę tuzina produktów, które zbudował i w które zainwestował, w tym ofertę Nord Security, ale nie zawiera wzmianki o Surfshark.
Według wywiadu CEO Surfshark z litewskim serwisem informacyjnym (i automatycznie przetłumaczonego na język angielski), Surfshark był częścią Grupy Tesonet przez pierwsze dwa lata swojej działalności. Tesonet pomógł Surfshark w „rzeczach takich jak zatrudnianie i wynajmowanie powierzchni biurowej”.
W wywiadzie Vytautas Kaziukonis opisał obecne relacje Surfshark i Tesonet jako „bliskich przyjaciół”, którzy dzielą się „spostrzeżeniami rynkowymi i prognozami”. Powiedział: „Surfshark jest spółką z kapitałem litewskim, ale nie chcemy jeszcze ujawniać naszych akcjonariuszy”.
Dzisiejsze najlepsze oferty Surfshark
Witamy w Wilnie
Surfshark wcześniej ogłosił reorganizację i przeniesienie z Brytyjskich Wysp Dziewiczych do Holandii, ale nie wspomniał o Litwie w ramach tego ogłoszenia.
Tesonet jest również inwestorem stojącym za Oxylabs, usługą proxy, która zapewnia rozwiązania do gromadzenia publicznych danych na dużą skalę, a także Hostinger, popularnym dostawcą usług hostingowych oraz jego spółką zależną, Zyro, konkurencyjnym twórcą stron internetowych Wix. Jest również dobrze udokumentowane, że Tesonet pomógł w przeszłości innej sieci VPN, ProtonVPN.
Chociaż nie jest jasne, w jaki sposób NordVPN i Surfshark współpracują dzisiaj, Verslo žinios ujawnił również, że Surfshark przeniesie się do Cyber City, przyszłego kampusu technologicznego w Wilnie na Litwie, gdzie Tesonet i NordVPN również ogłosiły, że się przeniesie.
Konsolidacja jest ostatnio trendem na rynku VPN. Kape Technologies, właściciel CyberGhost i Private Internet Access, niedawno wykupił konkurenta ExpressVPN w ramach największej fuzji w branży.
J2Global jest właścicielem sześciu marek VPN, w tym IPVanish i StrongVPN. Nord Security dokonał również niedawnego przejęcia Atlas VPN. Jednak powiązania między NordVPN i Surfshark były wcześniej nieznane i najwyraźniej unikano ich, gdy o to pytano.
Jasne. Jasna odpowiedź na oba pytania brzmi: nie. W rzeczywistości rozważamy stworzenie własnej białej etykiety, ponieważ widzimy zapotrzebowanie na taką usługę 12 sierpnia 2020
Zobacz więcej
Skontaktowaliśmy się z Surfshark i NordVPN w celu uzyskania opinii i zaktualizujemy ten artykuł w razie potrzeby.
Porównaj teraz najlepsze ogólne usługi VPN: