Pierwsze systemy zettaflop będą wymagały energii jądrowej, mówi dyrektor generalny AMD

Pierwsze systemy zettaflop będą wymagały energii jądrowej, mówi dyrektor generalny AMD

Dyrektor generalny giganta chipowego AMD powiedział, że branża obliczeń o wysokiej wydajności (HPC) musi zacząć stawać się znacznie bardziej wydajna, inaczej będzie musiała zwrócić się w stronę energii jądrowej.

Wydajność procesora i karty graficznej firmy AMD zwykle podwaja się co dwa do czterech lat, co pod każdym względem jest dobrym postępem, ale efektywność energetyczna nie odnotowała takiej poprawy ruchu.

Przemawiając na Międzynarodowej Konferencji na temat Obwodów Półprzewodnikowych, dr Llana Su zauważył, że mając na horyzoncie zettaflop HPC, musimy zwrócić naszą uwagę na wydajność na jednostkę energii, aby obliczenia zettaflopa stały się rzeczywistością.

jądrowa

Opierając się na aktualnych trendach i zakładając brak spowolnienia postępu, AMD szacuje, że komputery zettaflop mogą być dostępne za mniej więcej dekadę (chociaż Intel szacuje, że może to być około połowa tego czasu).

Rzeczywistość jest taka, że ​​kiedy przybędą, nie jest tak istotne, jak to, kiedy zostaną uwolnione w użytecznej i wydajnej energetycznie skali.

Obecnie Su znakomicie szacuje, że HPC zdolny do mierzenia wydajności w zettaflopsach zużywałby pięćset MW mocy, czyli równowartość wielu tysięcy domów. Aby konsekwentnie i niezawodnie dostarczać taką moc, prawdopodobnie potrzebny jest reaktor jądrowy.

Chociaż w poprzednich dziesięcioleciach nastąpiła zauważalna poprawa wydajności, postęp zaczyna zwalniać, ponieważ zmniejsza się przestrzeń dla dodatkowych ulepszeń.

„To spłaszczenie wydajności staje się największym wyzwaniem, które musimy rozwiązać, zarówno z technologicznego punktu widzenia, jak iz punktu widzenia zrównoważonego rozwoju” – powiedział Su.

Wyjaśnił, że wydajność obliczeniowa musi stać się priorytetem numer jeden, aby rozwiązać problem. Ponieważ nasze obecne media zwolniły, Su wyjaśnił, że mogą istnieć inne rozwiązania, w tym wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do obliczeń o wysokiej wydajności.

Chociaż dokładność może wymagać nominalnego poświęcenia, praca nad jej poprawą może być dobrym rozwiązaniem. Niezależnie od kombinacji metod stosowanych ostatecznie przez AMD i inne firmy w celu poprawy wydajności, nie ma wątpliwości, że droga od pierwszego HPC obsługującego zettaflop do rzeczywistego użytkowania będzie długa.

Za pośrednictwem Rejestru (otwiera się w nowej karcie)