Urządzenia ze Snapdragonem 888 wkrótce będą znacznie tańsze | Porównanie

Urządzenia ze Snapdragonem 888 wkrótce będą znacznie tańsze | Porównanie
Snapdragon 888 był w tym roku stosowany w większości wysokiej klasy smartfonów z systemem Android, wprowadzając znaczące ulepszenia we wszystkich obszarach. Ale te ulepszenia sprawiły, że chipset stał się kosztownym komponentem. Wygląda na to, że Qualcomm dostał notatkę, ponieważ nowy wyciek sugeruje, że tańsze SKU są w drodze. Zapowiedziany w grudniu 2020 r. procesor Snapdragon 888 jest obecnie wysokiej klasy chipsetem Qualcomm do smartfonów. Opiera się na procesie 5 nm z ośmioma rdzeniami i maksymalną częstotliwością 2,84 GHz, a co ważniejsze, jest to konwencjonalny Snapdragon.

Nadchodzące urządzenia zasilane przez Snapdragon 888 4G, 888 Wi-Fi i 888 Pro (+). #Qualcomm #snapdragon pic.twitter.com/y04ev0vKeq 29 maja 2021 r. Więcej informacji Jednak dla wielu producentów OEM stanowi to problem: konieczność wydawania pieniędzy na komponenty 5G, nawet jeśli większość użytkowników lub krajów nie ma możliwości ich wypróbowania. Rozwiązaniem tymczasowym jest nie licencjonowanie wszystkich pasm 5G Qualcomma, a jedynie aktywacja ich części na Snapdragonie 888. Wiadomo, że w użyciu są telefony Xiaomi i OnePlus, które generalnie starają się ze sobą konkurować. Przy swoich cenach uciekają się do takich kroków. . Producent smartfonów może zdecydować, którym pasmom nadać priorytet i które zaoferować, ale nie ma gwarancji, że wybrane widmo będzie zgodne z tym, które kraj zdecyduje się obsługiwać. Nowy wyciek przyniesie tym markom odetchnięcie z ulgą, ponieważ wydaje się, że Qualcomm pracuje nad nowymi wariantami Snapdragona 888. Leakster Digital Chat Station wskazuje, że wkrótce zostaną ogłoszone trzy nowe wersje chipsetu: Snapdragon 888 4G, Snapdragon 888 Wi-Fi i Snapdragon 888 Pro.

(Źródło zdjęcia: Srivatsa Ramesh) Chociaż źródło nie udostępniło żadnych innych informacji na temat tych modeli, możemy snuć domysły. Snapdragon 888 4G powinien być tą samą platformą bez żadnych komponentów 5G, takich jak modem. Powinno to nie tylko obniżyć koszty, ale także potencjalnie poprawić efektywność operacyjną i zmniejszyć przestrzeń fizyczną zajmowaną przez SoC. Podobnie Snapdragon 888 Wi-Fi może pójść jeszcze dalej, nie oferując łączności komórkowej i opierając się wyłącznie na sieciach bezprzewodowych. Może to być przydatne w przypadku urządzeń takich jak tablety lub konsole do gier, które potrzebują mocy obliczeniowej, ale mogą obejść się bez łączności. Wreszcie, Snapdragon 888 Pro (lub Plus) wydaje się być podkręconym wariantem swojego odpowiednika w wersji innej niż Pro, z rdzeniem Prime taktowanym z częstotliwością 3 GHz w porównaniu ze zwykłym 2,84 GHz. Oczekuje się, że zadebiutuje na smartfonach w trzecim kwartale tego roku i będzie konkurować z najlepszymi propozycjami Samsunga i Apple. Czas pokaże, jak poradzi sobie z wydajnością cieplną, ponieważ Snapdragon 888 jest już dość podatny na przegrzanie. Nie ma oficjalnych informacji na temat istnienia któregokolwiek z tych pakietów procesorów. Jeśli raport okaże się prawdziwy, będzie to pierwszy przypadek, gdy Qualcomm zaoferuje partnerom OEM tak wiele opcji do wyboru, potencjalnie pozwalając im uniknąć wyższych kosztów i niższych cen. Teraz, gdy platforma ma 6 miesięcy, prawdopodobnie pojawią się również korzyści skali.