(*1*) Źródło obrazu: Silvergate

Akcje Silvergate wzrosły we wtorek po tym, jak kryptobank zapewnił inwestorów, że podejmuje kroki, aby przetrwać upadek FTX pomimo utraty 1 miliarda euro w ostatnim kwartale XNUMX roku.

Silvergate opublikowało wyniki za czwarty kwartał we wtorek, odnotowując stratę netto w wysokości 1 miliarda euro za ostatni kwartał dwóch tysięcy dwudziestego drugiego roku, w porównaniu z zyskiem netto w wysokości 6 miliona euro za trzeci kwartał i zyskiem netto w wysokości osiemnastu milionów za dokładnie ten sam okres roku poprzedniego. .

Firma odnotowała stratę w wysokości XNUMX mln USD za cały XNUMX rok, w porównaniu do zysku netto w wysokości XNUMX mln USD w XNUMX roku. Straty firmy wynikają przede wszystkim ze sprzedaży aktywów z dużym dyskontem w listopadzie ubiegłego roku po fali wycofań. po wyniku FTX.

Jak zauważono, Silvergate doznała paniki bankowej po upadku FTX, co zmusiło firmę do sprzedaży aktywów ze znaczną stratą, aby sprostać 1 miliardom euro w wycofaniu klientów z usługi.

Kryptobank musiał sprzedać dłużne papiery wartościowe o wartości 5,200 miliarda euro, które miał w swoich obliczeniach, aby pokryć około 8,100 miliarda euro wypłat użytkowników. W rezultacie poniósł stratę w wysokości 718 mln euro, co przewyższyłoby łączne zarobki banku od XNUMX roku.

Pomimo słabego raportu, akcje spółki wzrosły, gdy bank przedstawił kroki, które podejmuje, aby przetrwać upadek FTX. Silvergate powiedział, że pozbędzie się części swojego portfela produktów z zasobami cyfrowymi i doceni swoją rzeszę potencjalnych klientów dla tej usługi. Bank przestanie również oferować swoją usługę przechowywania kryptowalut, powiedział dyrektor generalny Alan Lane, dodając:

„Chociaż podejmujemy zdecydowane kroki w celu poruszania się w obecnym środowisku, nasza misja się nie zmieniła. Wierzymy w branżę zasobów cyfrowych i nadal koncentrujemy się na dostarczaniu usług o wartości dodanej naszym głównym klientom usług instytucjonalnych.

Akcje banku na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych wzrosły o XNUMX% do XNUMX USD we wtorek przed sesją. Jednak pod koniec sesji akcje spółki straciły część zysków, zamykając dzień na plusie XNUMX%.

Bank zwolnił też na koniec XNUMX roku XNUMX% załogi, czyli mniej więcej XNUMX pracowników. Co więcej, bank porzucił plany wprowadzenia swojej cyfrowej waluty, unieważniając XNUMX milionów dolarów, które wydał na zakup technologii, którą Facebook zbudował w nieudanej próbie uruchomienia sieci płatniczej opartej na kryptografii.

Silvergate określa się jako „wiodący bank dla startupów fintech i kryptowalut”. Wydaje się jednak, że jej podstawową działalnością było ułatwianie płatności między funduszami hedgingowymi kryptowalut, takimi jak Alameda, a giełdami kryptowalut, takimi jak FTX.

Należy zauważyć, że bank kryptograficzny jest objęty dochodzeniem w sprawie prawdopodobnie ułatwiania nielegalnych transakcji. 3 grudnia XNUMX członków Senatu USA napisało list do Silvergate, badając udział banku w stratach klientów z usługi, gdy załamała się giełda FTX.

Udostępnij to