Chcesz wybierać między telewizorami Samsung i LG? Jeśli masz problem z określeniem, która marka telewizorów jest dla Ciebie odpowiednia, mamy doświadczenie, które pomoże Ci podjąć właściwą decyzję w oparciu o Twoje potrzeby, budżet i, co najważniejsze, Twój gust.

Co roku na rynku pojawia się nowa seria telewizorów smart. Z każdą nową wersją możesz spodziewać się lepszych obrazów, większych paneli i poprawionych procesorów, które będą wspaniałym nowym telewizorem dla Twojego domu. Ale jeśli chodzi o telewizory LG vs Samsung (dwóch najlepszych producentów telewizorów), który wybrać?

Wszyscy wiemy, że większość telewizorów na pierwszy rzut oka wygląda tak samo. Oczywiście niektóre są prawdopodobnie grubsze lub chudsze niż inne. Dodatkowo, LG i Samsung przez lata eksperymentowały z nowymi czynnikami kształtu dla swoich urządzeń z wyższej półki.

Jednak pod koniec dnia kupujesz prostokąt i czasami może być trudno zorientować się, co sprawia, że ​​jest inny lub lepszy od innego.

To, co wyróżnia Samsunga i LG, to ich rozmiar - należą do największych sprzedawców telewizorów na świecie, co czyni je prawdopodobnym wyborem dla każdego, kto kupuje nowy ekran do swojego domu.

Jeśli więc chcesz telewizor jednej z największych marek telewizorów, ten przewodnik telewizyjny Samsung vs LG powinien pomóc Ci podjąć świadomą decyzję, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni.

Samsung vs LG TV: podgląd

Samsung i LG to dwaj wielcy producenci, którzy sprzedają inteligentne telewizory po wysokich i niskich cenach, ale z nieco innymi technologiami paneli dla ich sprzętu z wyższej półki.

Obaj są południowokoreańskimi producentami sprzedającymi telewizory na całym świecie, z dużą obecnością w Wielkiej Brytanii i USA, w przeciwieństwie do Panasonic czy Philips, które nie są licencjonowane w Ameryce Północnej, z dużą bazą instalacyjną i szeroką gamą telewizorów wypuszczanych każdego roku.

Trudno porównywać ceny, biorąc pod uwagę liczbę urządzeń Samsung i LG wypuszczanych każdego roku, od 32-calowych diod LED i niedrogich telewizorów 4K po przewymiarowane urządzenia 8K, które kosztują tysiące. dolary / funty. Bez względu na rozmiar, kształt, rozdzielczość lub budżet, którego szukasz, zdobędziesz to.

Samsung i LG również konkurują o terytorium na wysoce konkurencyjnym rynku smartfonów: obaj produkują telefony z Androidem, chociaż nie będziemy porównywać ich telefonów w tym konkretnym przewodniku.

Samsung kontra LG

Platforma LG WebOS smart TV (zdjęcie: LG)

Smart TV: Tizen kontra webOS

Samsung i LG używają własnych zastrzeżonych platform Smart TV, a każda z nich ma swój własny smak.

Firma LG jest liderem w dziedzinie webOS, czystego, minimalistycznego interfejsu smart TV od 2014 roku. Wykorzystuje poziomy pasek menu dla często używanych aplikacji, usług przesyłania strumieniowego i danych wejściowych, z konfigurowalną lokalizacją, dzięki czemu możesz wybrać, gdzie znajdują się Twoje ulubione aplikacje na pulpicie nawigacyjnym. Najnowsze oprogramowanie webOS 4.5 zawiera również dodatkowe menu, które pojawiają się po najechaniu kursorem na ikonę aplikacji.

Platforma Tizen firmy Samsung nie różni się znacząco konstrukcją (można powiedzieć, że miała na nią wpływ ta pierwsza), choć nie ma tak imponującego algorytmu wyszukiwania, jak oprogramowanie LG ThinQ aI..

Ale A co z asystentami głosowymi? Pakiety OLED i Super UHD firmy LG mają wbudowany Asystent Google i mają ograniczoną kompatybilność z urządzeniami kontrolowanymi przez Alexa. Samsung korzysta z własnego (nieco gorzej) Asystenta Bixby, ale znowu tylko dla urządzeń klasy średniej lub premium oraz z opcją korzystania z Asystenta Google lub Alexy za pośrednictwem urządzeń innych firm.

LG kontra Samsung

(Zdjęcie: Samsung)

QLED czy OLED?

Dzisiejszy rynek telewizorów high-end jest podzielony na dwie technologie paneli: OLED i QLED (zasadniczo ekrany LED-LCD z kropkami kwantowymi).

OLED, co oznacza „organiczną diodę elektroluminescencyjną”, to rodzaj panel telewizyjny, który może emitować własne światłozamiast go przekazać. Pozwala to na uzyskanie genialnie cienkich ekranów telewizorów oraz możliwość sterowania jasnością poszczególnych pikseli. Diody OLED znane są z żywych kolorów, głębokiej czerni i ogólnej niskiej jasności.

często Mówimy o „spalonych” obrazach na ekranach OLED, ale jest to w dużej mierze anegdota i prawdopodobnie będziesz musiał bardzo ciężko pracować na planie, aby stanowiło to problem.

Wszystkie panele OLED są produkowane przez firmę LG Display, więc nawet jeśli masz w domu Sony OLED, masz LG, któremu możesz podziękować.

Z kolei QLED to autorska technologia opracowana przez firmę Samsung. QLED wykorzystuje filtr kropek kwantowych, aby poprawić kolor i kontrast, i zadowala się serią ciemniejszych obszarów, aby zmieniać jasność na ekranie, zamiast możliwości robienia tego z każdym pikselem z osobna. Telewizory QLED są też znacznie jaśniejsze od OLED-ów (tysiące nitów kontra setki), ale mogą mieć trudności z równoczesnym wyświetlaniem jasnych i ciemnych obrazów.

Bardziej szczegółowo omawiamy tę debatę w naszym przewodniku QLED vs OLED, chociaż na razie wystarczy powiedzieć, że OLED jest ogólnie przystosowany do wysokiej jakości formatów wideo w ciemnych warunkach oglądania, podczas gdy Samsung nie radzi sobie z kontrastem (stosunkowo), ale nadrabia to mocnym, jasnym wyświetlaczem.

Obie technologie są również stale ulepszane. Podczas gdy niektórzy narzekają na niską moc wyjściową OLED w porównaniu z QLED-ami, Nowa funkcja czujnika światła LG jest ustawiona tak, aby kalibrować jasność i ustawienia obrazu w oparciu o poziom oświetlenia w pomieszczeniu. Samsung poprawił swoją grę w 2019 roku dzięki nowej technologii Ultra Viewing Angle.

Dolby a HDR10+

(Zdjęcie: Dolby)

Dolby Vision vs HDR 10+

Oba obsługują nieco inny format dla wysokiego zakresu dynamiki (HDR), dzięki integracji Dolby Vision w swojej ofercie premium OLED i Super UHDPodczas Samsung preferuje HDR10+ w swoich telewizorach premium.

Oba formaty wykorzystują tak zwane dynamiczne metadane, aby dostosować wyjście telewizyjne do wyświetlanej treści, więc sceny z ciemnych podziemnych jaskiń lub dobrze oświetlonych salonów różnią się odpowiednio jasnością, kontrastem i poziomem przetwarzania obrazu.

Dolby Vision to naprawdę bardziej zaawansowany format, z 12-bitową gamą kolorów zamiast 10-bitowego HDR10+, a także jest bardziej powszechny. (Chociaż w Amazon Prime jest wiele programów HDR10+, nie znajdziesz ich w Netflix, Chromecast Ultra ani Apple TV 4K).

Oczywiście, preferowany format HDR jest tak naprawdę problemem tylko z wyższej półki cenowej, ale wielcy nabywcy powinni dokładnie przemyśleć, które usługi mogą chcieć treści HDR.

Warto również wspomnieć, że Panasonic nie jest wierny jednemu formatowi HDR lub innemu, a nawet niedrogi telewizor LED Panasonic GX800 obsługuje zarówno Dolby Vision, jak i HDR10 +.

Samsung vs LG TV: który wybrać?

To z pewnością trudny czas dla obu twórców telewizyjnych. Nowa linia produkcyjna LG OLED doznała opóźnień na początku 2020 roku, podczas gdy Samsung wciąż boryka się ze spadkiem sprzedaży smartfonów. i popyt na telewizory w zeszłym roku.

Samsung pozostaje liderem na rynku i może umocnić tę pozycję dzięki planom własnego hybrydowego QD-OLED (Quantum Dot-OLED) wspierającego technologię LG OLED., choć chwiejne finanse na razie opóźniły te plany. . Z drugiej strony, wprowadzenie przez LG 48-calowych rozmiarów paneli dla telewizorów OLED może zniweczyć udział Samsunga w telewizorach średniej klasy, gdy zostaną wprowadzone na rynek w tym roku.

Najważniejsze jest to, że bez względu na to, jak zdrowa jest finansowo każda firma, obaj koncentrują się na swoich obecnych technologiach wyświetlania i nie przestaną się nagle przejmować. naładować nowe telewizory, które są wprowadzane na rynek. Tak więc zestaw, który wybierzesz, powinien pasować do tego, co chcesz w swoim salonie.

Jeśli chcesz, aby jasny i olśniewający wyświetlacz oświetlił Twój dom lub niedrogie opcje, takie jak RU7470 lub RU8000, Samsung jest najlepszym rozwiązaniem. Chociaż możesz też wypróbować telewizor LG B9 OLED, który jest solidnym zakupem.

Jeśli naprawdę zależy Ci na najbardziej imponującej jakości obrazu, bez względu na cenę, nic nie przebije paneli LG OLED dla koloru i kontrastu już teraz (patrz: Telewizor LG CX OLED). Ale Telewizor Samsung Q95T 4K QLED z pewnością zbliża się do niego i jest znacznie tańszy niż poprzednie flagowe telewizory Samsunga.

Jeśli jednak jesteś zadowolony ze swojego obecnego telewizora, ale chcesz go zaktualizować za kilka lat, może to być zupełnie inna historia.

Dzisiejsze najlepsze oferty telewizorów Samsung vs LG

[bestseller amazon=”SAMSUNG QN43Q60TAFXZA 43 cale”]

[bestseller Amazon = »Samsung Flat 55 cali 4K 8″]

[Amazon bestseller=”LG 65SM9500PUA Wbudowana Alexa”]

[bestseller Amazon = »LG – klasa 55 «- OLED – B9»]