Samsung vs LG TV: która marka telewizorów jest lepsza?

Samsung vs LG TV: która marka telewizorów jest lepsza? Chcesz wybierać między telewizorami Samsung i LG? Jeśli masz problem z określeniem, która marka telewizora jest dla Ciebie odpowiednia, mamy doświadczenie, które pomoże Ci podjąć właściwą decyzję w oparciu o Twoje potrzeby, budżet i, co najważniejsze, Twój gust. Co roku na rynek wprowadzane są nowe serie inteligentnych telewizorów. Z każdą nową wersją możesz spodziewać się lepszych obrazów, większych paneli i ulepszonych procesorów, które sprawią, że będzie to wspaniały nowy telewizor do Twojego domu. Ale jeśli chodzi o telewizory LG vs Samsung (dwóch najlepszych producentów telewizorów), który wybrać? Wszyscy wiemy, że większość telewizorów na pierwszy rzut oka wygląda tak samo. Oczywiście niektórzy mogą być grubsi lub chudsi niż inni. Ponadto LG i Samsung przez lata eksperymentowały z nowymi obudowami dla swoich komputerów z wyższej półki. Jednak pod koniec dnia kupujesz prostokąt i czasami może być trudno dowiedzieć się, co czyni go innym lub lepszym od innego. To, co odróżnia Samsunga i LG od siebie, to ich rozmiar: należą do największych sprzedawców telewizorów na świecie, co czyni ich prawdopodobnym zakładem dla każdego, kto kupuje nowy ekran do swojego domu. Jeśli więc chcesz telewizor jednej z największych marek telewizyjnych, ten przewodnik po telewizorach Samsung i LG powinien pomóc Ci podjąć świadomą decyzję, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie.

Samsung vs LG TV: podgląd

Samsung i LG to dwaj wielcy producenci, którzy sprzedają inteligentne telewizory po wysokich i niskich cenach, ale z nieco innymi technologiami paneli dla swoich high-endowych zestawów. Obaj są południowokoreańskimi producentami, którzy sprzedają telewizory na całym świecie, z dużą obecnością w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, w przeciwieństwie do Panasonic czy Philips, którzy nie mają licencji w Ameryce Północnej, z dużą bazą instalacji i szeroką gamą telewizorów wprowadzanych na rynek każdego roku. Trudno porównywać ceny, biorąc pod uwagę ilość sprzętu, który Samsung i LG wypuszczają każdego roku, od 32-calowych telewizorów LED i tanich telewizorów 4K po superrozmiarowe zestawy 8K, które kosztują tysiące. dolarów/funtów. Bez względu na to, jakiego rozmiaru, kształtu, rozdzielczości lub budżetu szukasz, ten produkt zapewni Ci wszystko. Samsung i LG również walczą o terytorium na wysoce konkurencyjnym rynku smartfonów: obaj produkują telefony z Androidem, chociaż nie będziemy porównywać ich telefonów w tym konkretnym przewodniku. Samsung kontra LG Platforma LG WebOS smart TV (zdjęcie: LG)

Smart TV: Tizen kontra webOS

Samsung i LG używają własnych zastrzeżonych platform Smart TV, a każda z nich ma swój własny smak. Firma LG jest liderem w dziedzinie webOS, czystego, minimalistycznego interfejsu smart TV od 2014 roku. Wykorzystuje poziomy pasek menu dla często używanych aplikacji, usług przesyłania strumieniowego i danych wejściowych, z konfigurowalną lokalizacją, dzięki czemu możesz wybrać, gdzie znajdują się Twoje ulubione aplikacje na pulpicie nawigacyjnym. Najnowsze oprogramowanie webOS 4.5 zawiera również dodatkowe menu, które pojawiają się po najechaniu kursorem na ikonę aplikacji. Platforma Tizen firmy Samsung nie różni się znacząco konstrukcją (można powiedzieć, że miała na nią wpływ ta pierwsza), choć nie ma tak imponującego algorytmu wyszukiwania, jak oprogramowanie LG ThinQ aI.. Ale, A co z asystentami głosowymi? Pakiety OLED i Super UHD firmy LG mają wbudowany Asystent Google i mają ograniczoną kompatybilność z urządzeniami kontrolowanymi przez Alexa. Samsung korzysta z własnego (nieco gorzej) Asystenta Bixby, ale znowu tylko dla urządzeń klasy średniej lub premium oraz z opcją korzystania z Asystenta Google lub Alexy za pośrednictwem urządzeń innych firm. LG kontra Samsung (Zdjęcie: Samsung)

QLED czy OLED?

Dzisiejszy rynek telewizorów high-end jest podzielony na dwie technologie paneli: OLED i QLED (zasadniczo ekrany LED-LCD z kropkami kwantowymi). OLED, co oznacza „organiczną diodę elektroluminescencyjną”, to rodzaj panel telewizyjny, który może emitować własne światło, zamiast go przekazać. Pozwala to na genialnie cienkie ekrany telewizorów i możliwość kontrolowania jasności poszczególnych pikseli. Diody OLED są znane z żywych kolorów, głębokiej czerni i ogólnie niskiej jasności. Często Mowa o „wypalonych” obrazach na ekranach OLED, ale jest to w dużej mierze anegdota i prawdopodobnie będziesz musiał bardzo ciężko pracować na planie, aby to było problemem. Wszystkie panele OLED są produkowane przez LG Display, więc nawet jeśli masz w domu Sony OLED, możesz podziękować firmie LG. Z kolei QLED to autorska technologia opracowana przez firmę Samsung. QLED wykorzystuje filtr kropek kwantowych, aby poprawić kolor i kontrast, i zadowala się serią ciemniejszych obszarów, aby zmieniać jasność na ekranie, zamiast możliwości robienia tego z każdym pikselem z osobna. Telewizory QLED są też znacznie jaśniejsze od OLED-ów (tysiące nitów kontra setki), ale mogą mieć trudności z równoczesnym wyświetlaniem jasnych i ciemnych obrazów. Bardziej szczegółowo omawiamy tę debatę w naszym przewodniku QLED vs OLED, chociaż na razie wystarczy powiedzieć, że OLED jest ogólnie przystosowany do wysokiej jakości formatów wideo w ciemnych warunkach oglądaniaPodczas gdy Samsung pozostaje w tyle pod względem kontrastu (względnie), nadrabia to jasnym i wyrazistym ekranem. Obie technologie są również stale ulepszane. Podczas gdy niektórzy narzekają na niską moc wyjściową OLED w porównaniu do QLED, Nowa funkcja czujnika światła LG jest ustawiona tak, aby kalibrować jasność i ustawienia obrazu w oparciu o poziom oświetlenia w pomieszczeniu. Samsung poprawił swoją grę w 2019 roku dzięki nowej technologii Ultra Viewing Angle. Dolby a HDR10+ (Zdjęcie: Dolby)

Dolby Vision vs HDR 10+

Oba obsługują nieco inny format dla wysokiego zakresu dynamiki (HDR), dzięki integracji Dolby Vision w swojej ofercie premium OLED i Super UHDPodczas Samsung preferuje HDR10+ w swoich telewizorach premium. Oba formaty wykorzystują tak zwane dynamiczne metadane, aby dostosować wyjście telewizyjne do wyświetlanej treści, więc sceny z ciemnych podziemnych jaskiń lub dobrze oświetlonych salonów różnią się odpowiednio jasnością, kontrastem i poziomem przetwarzania obrazu. Dolby Vision to naprawdę bardziej zaawansowany format, z 12-bitową gamą kolorów zamiast 10-bitowego HDR10+, a także jest bardziej powszechny. (Chociaż na Amazon Prime jest wiele programów HDR10+, nie znajdziesz ich na Netflix, Chromecast Ultra ani Apple TV 4K). Oczywiście, preferowany format HDR jest tak naprawdę problemem tylko z wyższej półki cenowej, ale duże wydatki powinny dokładnie przemyśleć, które usługi prawdopodobnie będą chciały treści HDR. Warto również wspomnieć, że Panasonic nie jest wierny jednemu formatowi HDR, ani drugiemu, a nawet niedrogi telewizor LED Panasonic GX800 obsługuje zarówno Dolby Vision, jak i HDR10 +.

Samsung vs LG TV: który wybrać?

To z pewnością trudny czas dla obu twórców telewizyjnych. Nowa linia produkcyjna LG OLED doznała opóźnień na początku 2020 roku, podczas gdy Samsung wciąż boryka się ze spadkiem sprzedaży smartfonów. i popyt na telewizory w zeszłym roku. Samsung pozostaje liderem na rynku i może umocnić tę pozycję dzięki planom własnego hybrydowego QD-OLED (Quantum Dot-OLED) wspierającego technologię LG OLED., choć chwiejne finanse na razie opóźniły te plany. . Z drugiej strony, wprowadzenie przez LG 48-calowych rozmiarów paneli dla telewizorów OLED może zniweczyć udział Samsunga w telewizorach średniej klasy, gdy zostaną wprowadzone na rynek w tym roku. Najważniejsze jest to, że bez względu na to, jak zdrowa jest finansowo każda firma, obaj koncentrują się na swoich obecnych technologiach wyświetlania i nie przestaną się nagle przejmować. naładować nowe telewizory, które są wprowadzane na rynek. Tak więc zestaw, który wybierzesz, powinien pasować do tego, co chcesz w swoim salonie. Jeśli chcesz, aby jasny i olśniewający wyświetlacz oświetlił Twój dom lub niedrogie opcje, takie jak RU7470 lub RU8000, Samsung jest najlepszym rozwiązaniem. Chociaż możesz też wypróbować telewizor LG B9 OLED, który jest solidnym zakupem. Jeśli naprawdę zależy Ci na najbardziej imponującej jakości obrazu, bez względu na cenę, nic nie przebije paneli LG OLED dla koloru i kontrastu już teraz (patrz: Telewizor LG CX OLED). Ale Telewizor Samsung Q95T 4K QLED z pewnością zbliża się do niego i jest znacznie tańszy niż poprzednie flagowe telewizory Samsunga. Jeśli jednak jesteś zadowolony ze swojego obecnego telewizora, ale chcesz go zaktualizować za kilka lat, może to być zupełnie inna historia. Dzisiejsze najlepsze oferty telewizorów Samsung vs LG