Sam Bankman-Fried powinien być „bardzo zaniepokojony czasem spędzonym w więzieniu”

Sam Bankman-Fried powinien być „bardzo zaniepokojony czasem spędzonym w więzieniu” Sam Bankman-Fried. Źródło: Zrzut ekranu z filmu, FTX Official / YouTube

Założyciel i były dyrektor generalny FTX Sam Bankman-Fried powinien „bardzo martwić się karą więzienia” po upadku jego imperium kryptograficznego, powiedział były prokurator federalny USA.

W wywiadzie dla CNBC Renato Mariotti, były prokurator federalny i prawnik, który reprezentował klientów w sprawach dotyczących transakcji na finansowych instrumentach pochodnych, jasno dał do zrozumienia, że ​​sprawa FTX wydaje się „przypadkiem podlegającego karze oszustwa”.

„Gdybym reprezentował pana Bankmana-Frieda, powiedziałbym mu, że powinien być bardzo zaniepokojony wyrokami więzienia. To powinno być dla niego głównym zmartwieniem - powiedział Mariotti w wywiadzie.

Według Mariottiego oszustwo jest przestępstwem, za które można trafić do więzienia na całe życie. A w przypadku FTX głównym pytaniem przy ustalaniu, czy doszło do oszustwa, będzie to, czy Bankman-Fried wprowadził klientów w błąd, aby uwierzyli, że ich środki są dostępne, podczas gdy w rzeczywistości były one wykorzystywane do innych celów, takich jak gwarantowanie pożyczek.

„Argumentem byłoby to, że Alameda nakłaniała tych ludzi do zdobycia pieniędzy, aby mogli wykorzystać je do wsparcia innego biznesu” – powiedział Mariotti. Dodał, że prokuratorzy mogą argumentować, że FTX naruszyła swój obowiązek powierniczy, wykorzystując środki klientów do innych celów, takich jak zajmowanie pozycji w FTT, tokenie giełdowym emitowanym przez FTX.

Trzy zagrożenia prawne w Stanach Zjednoczonych

Według Richarda Levina, partnera w kancelarii Nelson Mullins Riley & Scarborough, Bankman-Fried może potencjalnie stawić czoła trzem różnym zagrożeniom prawnym w Stanach Zjednoczonych.

Pierwszym zagrożeniem prawnym ze strony Bankman-Frieds byłoby podjęcie działań karnych przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych w związku z potencjalnym „karnym naruszeniem przepisów dotyczących papierów wartościowych, przepisów dotyczących oszustw bankowych i oszustw drogą elektroniczną” – wyjaśnił The wine.

Po drugie, Bankman-Fried może również stanąć w obliczu pozwów cywilnych. Według Levina mogą to zapewnić np. regulatorzy, tacy jak SEC czy CFTC, a także różne organy regulacyjne na szczeblu państwowym.

Po trzecie, Levin zauważył, że potencjalne pozwy zbiorowe nadal stanowią zagrożenie dla założyciela FTX.

Innymi słowy, „istnieje kilka poziomów potencjalnego narażenia kadry kierowniczej związanej z FTX” – powiedział Levin.

Bankman-Fried: „Nie na tym się skupiam”

Pytanie, czy w FTX popełniono oszustwo, zostało zadane bezpośrednio Samowi Bankmanowi-Friedowi podczas jego szeroko nagłośnionego wywiadu z Andrew Rossem Sorkinem z CNBC na szczycie DealBook. W swojej odpowiedzi były szef FTX był obojętny na odpowiedzialność karną.

„Oczywiście nie sądzę, osobiście nie sądzę, że mam, myślę, że prawdziwa odpowiedź brzmi nie, wydaje się to dziwne, ale myślę, że prawdziwą odpowiedzią jest to, że nie mam tego”. Skupiam się. Tak jest – nadejdzie czas i miejsce, w którym będę mógł pomyśleć o sobie i własnej przyszłości. Ale nie sądzę, że to wszystko” – powiedział Bankman-Fried Sorkinowi.

Dodał, że nigdy nie próbował popełnić oszustwa, zaznaczając, że FTX to prawdziwy biznes.

„Nigdy nie próbowałem nikogo oszukać, uważałem to za udany biznes i byłem zszokowany tym, co wydarzyło się w tym miesiącu” – powiedział Bankman-Fried.