Oprogramowanie szpiegowskie Pegasus powinno zostać objęte całkowitym zakazem, mówi UE

Oprogramowanie szpiegowskie Pegasus powinno zostać objęte całkowitym zakazem, mówi UE

Europejski Inspektor Ochrony Danych (EIOD) wezwał do wprowadzenia ogólnego zakazu używania oprogramowania szpiegującego Pegasus w całej Unii Europejskiej.

W sprawozdaniach stwierdza się, że EIOD opublikował sprawozdanie zatytułowane „Wstępne obserwacje dotyczące nowoczesnego oprogramowania szpiegującego”, w którym analizuje Pegasusa, czym jest, jak działa, w jaki sposób jest nadużywany, jak można go ponownie zintegrować z ramami regulacyjnymi i co EIOD powinna zrobić. UE się tym zajmie.

Pegasus to oprogramowanie szpiegujące opracowane przez izraelską firmę NSO Group. Jest to potężne oprogramowanie, ponieważ umożliwia atakującemu złamanie terminala bez żadnego kliknięcia ze strony ofiary, dostęp do całego urządzenia, w tym danych osobowych, zdjęć, wiadomości i lokalizacji GPS, dzięki czemu kradzież tożsamości jest tylko jedną możliwych zastosowań. sprawy.

nadużycie przywileju

NSO twierdzi, że sprzedaje je tylko rządom i jest wykorzystywane wyłącznie w celu zwalczania terroryzmu i podobnych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego. Jednak liczne doniesienia sugerują, że niektóre rządy nadużyły tego przywileju, atakując dziennikarzy, działaczy na rzecz praw człowieka i inne osoby, których działań nie można określić jako zagrożenia dla kogokolwiek poza reżimem u władzy.

W raporcie EIOD sugeruje, że zakaz Pegasusa i podobnego złośliwego oprogramowania jest niezbędny do ochrony „podstawowych wolności, ale także demokracji i praworządności”.

EIOD nie jest jednak naiwny i przyznaje, że istnieją przypadki, w których takie oprogramowanie szpiegowskie może być przydatne. W tym przypadku jednak rządy musiałyby zastosować osiem kroków, aby zapewnić legalne użycie.

Obejmują one wzmocnienie demokratycznej kontroli środków inwigilacji, ścisłe wdrażanie unijnych ram prawnych dotyczących ochrony danych, kontrolę sądową, zarówno ex ante, jak i ex post, oraz wzmocnienie pozycji społeczeństwa obywatelskiego w celu promowania świadomości społecznej i dyskusji.

„W centrum każdej takiej dyskusji” – konkluduje EIOD – „nie jest samo wykorzystanie technologii, ale znaczenie, jakie przywiązujemy jako społeczeństwo do prawa do prywatności jako „głównego elementu godności ludzkiej” .

Via: TechCrunch