Problem z bezpieczeństwem systemu Windows 11 sprawia, że ​​sprzedaż komputera jest ryzykowna

Problem z bezpieczeństwem systemu Windows 11 sprawia, że ​​sprzedaż komputera jest ryzykowna (*11*)Systemy Windows 11 i Windows 10 mają ułatwiać ponowne uruchamianie urządzeń w celu bezpiecznego usunięcia wszystkich plików i ustawień, ale firma Microsoft potwierdziła teraz, że istnieje problem polegający na tym, że niektóre pliki nie są faktycznie usuwane.

(*11*) Jest to bardzo niepokojący problem, ponieważ wiele osób korzysta z funkcji „Resetuj” w systemach Windows 11 i Windows 10, aby całkowicie usunąć swoje dane przed sprzedażą lub oddaniem starych urządzeń.

(*11*)Sam proces ma na celu wymazanie wszystkich danych, ale jeśli jakieś pozostaną, każdy, kto odzyska Twoje urządzenie w przyszłości, może znaleźć i otworzyć pozostałe pliki, na przykład, które mogą zawierać prywatne lub poufne informacje. A ponieważ funkcja „Resetuj” twierdzi, że wszystkie twoje pliki zostały usunięte, możesz narazić się na niebezpieczeństwo, nawet o tym nie wiedząc.

Wersje, których dotyczy problem

(*11*) Jest to krępująca sytuacja dla firmy Microsoft, zwłaszcza że problem wydaje się być związany z OneDrive, usługą przechowywania w chmurze firmy Microsoft, z której firma prosi użytkownika podczas logowania się do systemu Windows.

(*11*)Jak donosi Windows Central, wersje systemu Windows, których dotyczy problem, to:

(*11*)Według firmy Microsoft: „Podczas próby zresetowania urządzenia z systemem Windows za pomocą aplikacji zawierających foldery zawierające dane skanowania, takich jak OneDrive lub OneDrive dla Firm, pliki pobrane lub zsynchronizowane lokalnie z usługi OneDrive po wybraniu opcji „Usuń opcja „wszystko”.

(*11*) Jest to z pewnością niepokojące zjawisko dla każdego, kto rozważa sprzedaż lub oddanie starego laptopa.

Analiza: Istnieje rozwiązanie, ale czy nie jest za późno?

Mężczyzna siedzi przed laptopem, na którym wyświetlane są zagrożenia bezpieczeństwa

(Źródło zdjęcia: stock.adobe.com © Artem #257128047)(*11*)Dobrą wiadomością jest to, że firma Microsoft udostępniła rozwiązanie, które ma temu zapobiec. Aby upewnić się, że wszystkie pliki zostaną usunięte, wyloguj się z usługi OneDrive. Jeśli możesz, odłącz także usługę OneDrive od urządzenia. Następnie postępuj zgodnie z procesem resetowania komputera.

(*11*)Jeśli zresetowałeś już komputer, utwórz nowe konto, zaloguj się, a następnie otwórz aplikację Ustawienia. Kliknij „Pamięć”, a następnie „Storage Sense”. Uruchom Storage Sense, aby usunąć folder Windows.old (który możesz również ręcznie znaleźć i usunąć za pomocą aplikacji Eksplorator plików). Spowoduje to usunięcie ostatnich śladów plików i folderów.

(*11*) Chociaż dobrze, że istnieje obejście problemu, jest to trochę skomplikowane i łatwo o nim zapomnieć. Co gorsza, jak wspomnieliśmy powyżej, proces „Resetuj komputer” zawsze udaje, że twoje pliki są usuwane i zapisywane, aby oddać komputer.

(*11*)Dla każdego, kto oddał (lub sprzedał) komputer lub laptop po skorzystaniu z opcji „Resetuj”, na to rozwiązanie jest już za późno. Co frustrujące, pojawiły się doniesienia o tym problemie na początku tego roku, ale Microsoft właśnie potwierdził jego istnienie. To opóźnienie mogło spowodować, że osoby korzystające z tej funkcji zakładały, że wszystkie ich pliki zostały bezpiecznie usunięte.

(*11*)To obejście jest również zbyt późne dla osób, które już oddały swoje komputery. Jeśli tak, możesz nie mieć się czym martwić, ponieważ wszelkie dane, które mogą tam pozostać, są zakopane w folderze Windows.old, który ostatecznie zostaje nadpisany, więc użytkownik musi wiedzieć, jak wyszukiwać.

(*11*) Mimo to warto zmienić wszelkie szczegóły, takie jak hasła, jeśli zapisałeś je w pliku w usłudze OneDrive (czego i tak nikomu nie zalecamy).

(*11*)Microsoft pracuje również nad trwałą poprawką tego problemu, która według firmy zostanie uwzględniona w „przyszłej wersji”. Miejmy nadzieję, że stanie się to jak najszybciej, aby problem dotknął jak najmniej osób.