Nowy budżet obronny USA jest mocno skoncentrowany na cyberprzestrzeni

Nowy budżet obronny USA jest mocno skoncentrowany na cyberprzestrzeni

Kongres USA ma wkrótce głosować nad roczną polityką obronną kraju, która zakłada roczne wydatki w wysokości 858 miliardów euro w tym roku, z czego większość zostanie przeznaczona na cyberbezpieczeństwo (otwiera się w nowej karcie).

Polityka obejmuje większy budżet na tak zwane misje „forward Combatant”, nowe stanowiska przywódcze i nowe możliwości dla prezydenta USA.

Jeśli chodzi o misje „forward hunting” kraju, realizowane przez Cyber ​​​​Command, organizacja otrzyma w 44 roku 2023 mln euro, aby były jeszcze bardziej skuteczne. Misje „forward hunting” określane są jako „ściśle defensywne” cyberoperacje, które Cyber ​​Command przeprowadza na prośbę zaprzyjaźnionych narodów. W ramach tych operacji zespół „Hunt forward” obserwuje i wykrywa złośliwą aktywność cybernetyczną w sieciach kraju gospodarza.

uprawnienia prezydenckie

Projekt ustawy wprowadza także stanowisko Asystenta Sekretarza ds. Polityki Cybernetycznej w Departamencie Obrony. Osoba pełniąca tę rolę będzie odpowiedzialna m.in. za coroczne informowanie ustawodawców o tym, jak Cyberdowództwo współpracuje z Agencją Bezpieczeństwa Narodowego.

Dodatkowo ustawa przewiduje, że prezydent USA może zarządzić operacje w „obcej cyberprzestrzeni” w określonych sytuacjach, gdy prowadzona jest „aktywna, systemowa i trwająca kampania ataków w cyberprzestrzeni przez obce mocarstwo” na infrastrukturę rządu USA.

Wreszcie Departament Stanu będzie miał nowe biuro cyberbezpieczeństwa, na czele którego stanie pierwszy ambasador, Nate Fick.

W ciągu ostatnich dwóch lat Stany Zjednoczone doświadczyły serii cyberataków o dużej intensywności, co skłoniło rząd do przyjęcia ostrzejszego stanowiska wobec zarówno krajowych, jak i zagranicznych cyberataków. Szczególnie szkodliwe były ataki ransomware na infrastrukturę krytyczną i agencje rządowe, w tym atak Colonial Pipeline, który zakłócił dystrybucję ropy i gazu w kilku stanach USA.

Przez: CyberScoop (otwiera się w nowej karcie)