Firma Western Digital dokonała przełomu w dziedzinie płyt

Amerykański gigant pamięci masowych, Western Digital, oferuje już dyski SSD, karty pamięci, pamięć RAM i dyski twarde, a także zajął się przechowywaniem danych DNA (jest członkiem-założycielem DNA Data Storage Alliance).

Teraz nowo odkryte patenty sugerują, że firma może rozważyć (ponowne) dodanie taśm, aby uzupełnić swoje obecne portfolio nośników po zamknięciu linii produktów Arkeia kilka lat temu.

W ostatnich latach firma uzyskała szereg patentów dotyczących „zintegrowanego napędu taśmowego”:

  • 11393498 (PDF) (zespół głowicy z systemem zawieszenia dla zintegrowanego napędu taśmowego)
  • 20200258544 (PDF) (zintegrowany napęd taśmowy)
  • 11081132 (PDF) Zintegrowany napęd taśmowy z komponentami HDD
  • i niektórych innych

Sugeruje to intrygującą możliwość połączenia podstawowych elementów napędu taśmowego z rzeczywistym nośnikiem taśmowym w celu zmniejszenia środowiskowych i technologicznych trudności związanych z bibliotekami taśmowymi, takich jak poprawa czasu dostępu, co najmniej o jeden rząd wielkości.

Posiadanie głowic do odczytu i zapisu bliżej nośników w zamkniętej obudowie nie jest niczym nowym. To właśnie robią dyski twarde i to, co inni, w tym Iomega ze swoim dyskiem Zip, próbowali zrobić wcześniej. Patent Western Digital sugeruje przyjęcie znormalizowanego formatu, XNUMX lub XNUMX cala, aby ułatwić centrom danych i hiperskalerom wdrożenie.

czynnik kosztów

Zintegrowana taśma byłaby nadal droższa niż zwykła taśma (taśmy LTO-130 kosztują około 4 USD za sztukę) ze względu na zapasową elektronikę, ale nie potrzebujesz napędu taśmowego, aby zacząć. Tak długo, jak jest to coś pomiędzy taśmą (20 USD za TB) a dyskami twardymi klasy korporacyjnej (XNUMX USD za TB), będzie na to znaczący rynek.

Standardowa taśma LTO (Linear Tape-Open) ma wymiary XNUMX x XNUMX x XNUMX mm, podczas gdy przeciętny XNUMX-calowy dysk twardy ma wymiary około XNUMX x XNUMX x XNUMX mm i waży około jednej czwartej swojej wagi. LTO-XNUMX ma skompresowaną pojemność XNUMX TB (XNUMX TB bez kompresji), a następna generacja prawdopodobnie pojawi się w drugiej połowie tej dekady, podwajając pojemność (oczywiście mogą wystąpić pewne korekty, jak to miało miejsce, gdy generacja od ósmej do ósmej generacji ). Księga Rodzaju dziewiąta).

Zamknięty napęd taśmowy oparty na technologii LTO będzie prawdopodobnie lżejszy, bardziej przystępny cenowo, zużywający/rozpraszający mniej energii, ale mający również więcej wbudowanych możliwości obliczeniowych niż standardowy dysk twardy. Grubsze i szersze szpule z taśmą pozwoliłyby również na znacznie większe pojemności (LTO-1 zużywa XNUMX km taśmy o grubości XNUMX µm i szerokości XNUMX mm).

Western Digital jest w wyjątkowej sytuacji, aby uczynić to przystępną cenowo rzeczywistością, zwłaszcza że może czerpać ze swojej wiedzy specjalistycznej w zakresie komponentów dysków twardych. Biorąc wszystko pod uwagę, ta nowa taśma mogłaby wykorzystywać płytkę drukowaną i interfejs podobny do biznesowego dysku twardego; Nie musi mieć tradycyjnego wyglądu taśmy klejącej.

Być może największym wyzwaniem jest przyjęcie tego nowego podejścia do taśm w LTO Consortium, organizacji, która nadzoruje rozwój LTO i obejmuje IBM, HPE i Quantum, z których wszystkie mogą mieć różne strategie biznesowe, które wymagają drogiego napędu i przystępnych cenowo pasm. .

Udostępnij to