Microsoft współpracuje z NASA, aby wprowadzić obliczenia kwantowe w kosmos

Microsoft współpracuje z NASA, aby wprowadzić obliczenia kwantowe w kosmos

Postępy, które mają miejsce w komputerach kwantowych, są pod pewnymi względami podobne do wyścigu kosmicznego: ogromne inwestycje gigantycznych podmiotów w futurystyczną technologię zaprojektowaną w celu wyniesienia ludzkości na wyższy poziom.

Teraz NASA i Microsoft przenoszą to na wyższy poziom dzięki partnerstwu, które, miejmy nadzieję, pomoże amerykańskiej agencji kosmicznej łatwiej koordynować jej statek kosmiczny, trudny proces, jak każdy inny na Ziemi. Ostatni cel? Skróć czas przesyłania instrukcji z godzin do minut dzięki technologii kwantowej.

„W miarę jak NASA wysyła coraz częstsze i bardziej złożone misje w przestrzeń kosmiczną, zarządzanie komunikacją z rosnącą liczbą statków kosmicznych staje się coraz trudniejsze” – stwierdza Microsoft w poście na blogu. „Laboratorium Napędów Odrzutowych (JPL) NASA zwróciło się do Azure Quantum, aby zbadać sposoby efektywniejszej komunikacji ze statkami kosmicznymi badającymi nasz Układ Słoneczny i nie tylko”.

Quantum rządzi falami

Są nawet pierwsze oznaki sukcesu. Podczas testów Microsoft odnotował planowane czasy działania wynoszące 16 minut, znacznie poniżej dwóch lub więcej godzin, które zajmowało wcześniej NASA. Dzięki szerszemu wdrożeniu NASA mogłaby stworzyć wiele harmonogramów, dzięki czemu organizacja stałaby się bardziej elastyczna.

Microsoft nie ujawnił wielu innych szczegółów na temat partnerstwa, ale jesteśmy pewni, że usłyszymy więcej w miarę postępów, a technologia kwantowa zacznie pracować nad jednym z mniej znanych opóźnień w podróżach kosmicznych.

Technologia kwantowa opiera się na istniejącym systemie binarnym, w którym dane wejściowe mogą wynosić jeden lub zero, wprowadzając stany między tymi wejściami i pozwalając im stać się obydwoma jednocześnie.

Rezultat: obliczenia są znacznie szybsze, jak pokazano na powyższym przykładzie, a jesteśmy dopiero na początku badań nad komputerami kwantowymi. To trochę tak, jak wtedy, gdy komputery PC miały 32 KB pamięci RAM w porównaniu z platformą z 256 GB, zarówno pod względem potencjalnego rozwoju, jak i w porównaniu z obecnym wpływem na moc obliczeniową.

Microsoft, IBM, Amazon, Microsoft, Stany Zjednoczone, Chiny oraz wiele start-upów, krajów i dużych firm prowadzi obecnie badania w tej dziedzinie, chcąc wyróżnić się w następnej fali informatyki.