Merlynn i obietnica ludzkich „cyfrowych bliźniaków”

Merlynn i obietnica ludzkich „cyfrowych bliźniaków”

Cyfrowe bliźniaki są tworzone w fabrykach i miastach, a nawet podejmujemy wysiłek Earth 2, próbując stworzyć cyfrowego bliźniaka planety.

Ale najważniejszym z nich będą ludzkie cyfrowe bliźniaki, o których wielu z nas myślało, że są jeszcze za wiele lat. Cóż, Merlynn, firma technologiczna skoncentrowana na sztucznej inteligencji, rozpoczęła już sprzedaż ludzkiego „cyfrowego bliźniaka”, który może początkowo poprawić produktywność, ale ostatecznie może doprowadzić do wyeliminowania ludzkich pracowników w wielu firmach.

Chcę porozmawiać o początkowych korzyściach, jakie firmy mogą czerpać z tej technologii, oraz o potencjalnych problemach, które się pojawią, jeśli nie będziemy myśleć przyszłościowo i działać agresywnie w celu ochrony rentowności pracowników.

Obietnica cyfrowego bliźniaka

Merlynn stworzył narzędzie, które pozwoli pracownikowi w łatwy sposób stworzyć i wyszkolić cyfrowego bliźniaka. W zależności od szkolenia, ten bliźniak będzie w stanie wykonywać powtarzalne zadania, które pracownik często wykonuje (i nienawidzi). Może to obejmować uczestnictwo w spotkaniach i robienie notatek, a także możliwość odpowiadania na coraz większą liczbę pytań, z których bliźniak został przeszkolony. Następnie możesz podsumować to, co zaobserwowałeś i jak zareagowałeś, aby twój ludzki odpowiednik był na bieżąco z dużo krótszym zaangażowaniem czasowym.

Rzeczy takie jak generowanie raportów aktywności, odpowiadanie na e-maile, sporządzanie i podsumowywanie notatek ze spotkań, a nawet odbieranie telefonu za pomocą przeszkolonego cyfrowego klona są możliwe w krótkim czasie. Wyobraź sobie, że możesz przekazać swojemu bliźniakowi wiele, jeśli nie większość, swoich nielubianych zadań, pozwalając ci uciec od pracy i cieszyć się wolnym czasem.

Jest to idealne wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI): jako uzupełnienie, a nie zastąpienie pracownika. Pozwala to pracownikowi poświęcić więcej czasu na angażującą pracę i oderwać się od żmudnych i powtarzalnych biurokratycznych zadań, które towarzyszą większości stanowisk. Pracownik jest szczęśliwszy, a firma osiąga lepszą wydajność.

Ale technologia nie stoi w miejscu, a wraz z postępem cyfrowego bliźniaka pojawi się problem.

Problem zaawansowanych cyfrowych bliźniaków

W miarę rozwoju tego cyfrowego bliźniaka może on równie dobrze stać się całkowitym zamiennikiem. W konkurencji z ludźmi cyfrowy bliźniak ma kilka znaczących długoterminowych zalet. Możesz działać w sposób ciągły, bez potrzeby przerw i urlopów. Może pracować z prędkością maszyny. Klony można było szkolić niemal natychmiast, co ułatwiło przejście do w pełni autonomicznej pracy.

Tak więc pracownik, który wykonuje fantastyczną pracę, szkoląc swojego cyfrowego bliźniaka, może stwierdzić, że nie tylko stanie się on zbędny, ale wszyscy inni wykonujący tę samą pracę również. Program telewizyjny „The Twilight Zone” badał to kilkadziesiąt lat temu, a zakończenie było zarówno ironiczne, jak i teraz oczywiście prorocze.

Rozważ długoterminowe implikacje

Na pytanie, kto jest właścicielem cyfrowego bliźniaka, który tworzy i czy można go zastąpić, trzeba będzie ostatecznie odpowiedzieć. W przeciwnym razie pracownicy mogą nie być tak chętni do ich szkolenia. W końcu niewielu pracowników chce wyszkolić zastępcę, aby przyjął ich pracę.

Chociaż problem ten prawdopodobnie zostanie rozwiązany za wiele lat, związki zawodowe powinny zwrócić na to uwagę już na samym początku, zgłaszając autonomiczne ciężarówki. Decyzja ta znacznie ograniczyła możliwość wdrożenia tej coraz cenniejszej technologii.

Wydaje mi się, że pracownik powinien mieć rezydualną własność utworzonego przez siebie cyfrowego bliźniaka, co pozwoli na długoterminowy strumień przychodów dla tego pracownika z każdego z cyfrowych bliźniaków, których naśladuje. To zabezpieczyłoby dochody pracowników w czasie i zachęciłoby do agresywnego szkolenia swojego bliźniaka. Ponieważ nawet jeśli bliźniak je zastąpi, twoje dochody będą bezpieczne.

W dłuższej perspektywie zrównoważenie dążenia firmy do automatyzacji z potrzebą zarobkowania pracowników stanie się ważnym czynnikiem wpływającym na wykorzystanie i powodzenie tej technologii.

Prawa autorskie © 2022 IDG Communications, Inc.