Kaspersky potwierdza, że ​​wycofuje VPN z Rosji

Kaspersky potwierdza, że ​​wycofuje VPN z Rosji

Rosyjscy użytkownicy wkrótce nie będą już mogli łączyć się z usługą VPN oferowaną przez Kaspersky.

Moskiewskie przedsiębiorstwo ogłosiło, że jest gotowe zaprzestać działalności i sprzedaży swojego VPN Secure Connection, zapewniając użytkowników, że proces ten będzie prowadzony stopniowo, aby miał jak najmniejszy wpływ.

Bezpłatna wersja VPN firmy zostanie wycofana 15 listopada, a płacący klienci będą mogli subskrybować do grudnia 2022 roku i korzystać z usługi do końca 2023 roku.

Rosyjscy VPN stają w obliczu rosnącej presji

Firma ogłosiła szczegóły zamknięcia w poście na blogu (otwiera się w nowej karcie), wyjaśniając, że „sytuacja jest całkowicie podobna do Kaspersky Secure Connection, który jest częścią kilku zintegrowanych rozwiązań dla użytkowników domowych”.

Oznacza to, że dla wszystkich użytkowników, którzy już zapłacili za pakiet bezpieczeństwa, aplikacja będzie dostępna do czasu wygaśnięcia subskrypcji i odwrotnie, więc osoby korzystające z ich bezpłatnej opcji mają tylko kilka dni na szukanie alternatyw.

Kaspersky podkreślił ponadto, że ta decyzja będzie miała zastosowanie tylko do osób w Rosji.

„Rosyjska wersja aplikacji będzie nadal dostępna na stronach internetowych i sklepach z aplikacjami mobilnymi firmy Kaspersky Lab. Dla użytkowników spoza Rosji dostępny zestaw funkcji i serwery VPN nie ulegną zmianie”.

TechRadar skontaktował się z Kaspersky, aby zapytać o przyczynę decyzji, ale rzecznik firmy powiedział, że w tej chwili nie ma nic więcej do powiedzenia na temat tej decyzji.

Pewne jest to, że Kreml od dłuższego czasu aktywnie walczy z rosyjskimi VPN-ami.

W zeszłym roku krajowy organ nadzoru telekomunikacyjnego Roskomnadzor zablokował niektórych głównych dostawców VPN. Należą do nich jedne z największych nazw na rynku, takie jak ExpressVPN, NordVPN i IPVanish.

I chociaż korzystanie z tych usług bezpieczeństwa gwałtownie wzrosło wśród Rosjan po wojnie na Ukrainie, władze potwierdziły swój zamiar zablokowania oprogramowania VPN, które narusza rosyjskie prawo, umożliwiając dostęp do nielegalnych treści.

Jednocześnie usługodawcy, którzy nie dopełnią obowiązku podłączenia do federalnego systemu informacyjnego, który umożliwia cenzurę i kontrolę działań użytkowników, również zostaną wydaleni z kraju.

Nowsze jest polecenie Roskomnadzoru (otwiera w nowej karcie), aby spółki publiczne udostępniały szczegółowe informacje na temat korzystania przez nie z usług VPN.

Przez BleepingComputer (Otwiera się w nowej karcie)