Dziś może być najbardziej oszukańczy dzień w roku

Dziś może być najbardziej oszukańczy dzień w roku

Według startupu SEON zajmującego się cyberbezpieczeństwem dzisiejszy dzień może być najbardziej oszukańczym dniem w roku.

Tuż po Czarnym Piątku, Cyberponiedziałek to dzień, w którym sprzedawcy detaliczni zachęcają konsumentów do robienia zakupów online, a nie w sklepach stacjonarnych. Od samego początku Cyber ​​​​poniedziałek stał się dla branży detalicznej równie ważny jak jego poprzednik, a cyberprzestępcy również chcą go wykorzystać, a może nawet bardziej.

Próby oszustw w Cyberponiedziałek znacznie przewyższają liczbę prób oszustw w „normalny” poniedziałek, ale w tym roku możemy spodziewać się rekordu. W swoim najnowszym raporcie SEON przewidział 100% wzrost liczby prób oszustw w Cyberponiedziałek, co czyni go znacznie większym zagrożeniem niż Czarny Piątek, gdzie firma przewidywała wzrost o 57%.

Programy botów i fałszywe profile

Firma opiera te twierdzenia na danych zastrzeżonych. Najwyraźniej przetworzył o 26% więcej transakcji w Czarny piątek w porównaniu do „normalnego” piątku i odnotował 57% wzrost malejących opłat transakcyjnych.

Dla kontrastu, w Cyberponiedziałek przetworzył o 19,5% więcej transakcji niż w „normalny” poniedziałek, ale odnotował 100,3% wzrost spadających stawek transakcyjnych. Według SEON programy botów i fałszywe profile to najpopularniejsza broń w arsenale każdego cyberprzestępcy w okresie świątecznym.

Oprócz danych zastrzeżonych SEON opiera te założenia również na „rosnącej presji ekonomicznej”, która powoduje, że coraz więcej osób ucieka się do oszustw internetowych.

Cyberprzestępcy zawsze próbują wykorzystać ważne wydarzenia i ukraść dane tożsamości (otwiera w nowej karcie), informacje o płatnościach, a ostatecznie pieniądze. Igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata i pandemia Covid-19 to tylko kilka przykładów globalnych wydarzeń, z których korzystają oszuści.

Najczęściej tworzą fałszywe strony docelowe i wysyłają e-maile phishingowe związane z tymi wydarzeniami. Przedstawiałyby one swoim ofiarom fałszywe formularze logowania w celu wydobycia poufnych danych lub nakłonienia ich do pobrania złośliwego oprogramowania.

Jak zwykle zaleca się użytkownikom, aby byli bardzo ostrożni podczas otrzymywania wiadomości e-mail, zwłaszcza tych zawierających hiperłącza lub załączniki.