Uważnie śledziliśmy kontrowersje związane z „cablegate” wokół nowej karty graficznej Nvidia RTX 4090, a w ramach nowego rozwoju tej trwającej sagi konsument złożył pozew zbiorowy przeciwko producentowi GPU.

Lucas Genova, powód, pierwotnie złożył pozew w sądzie w Kalifornii 11 listopada. Nasi dobrzy przyjaciele z Tom's Hardware (otwiera się w nowej karcie) zauważyli zgłoszenie w agregatorze spraw sądowych Justia (otwiera się w nowej karcie). Z aktualizacji wynika, że ​​15 listopada wysłano oficjalne wezwanie do sądu do Nvidii.

Jeśli nie śledziłeś tej kontrowersji, opublikowaliśmy szczegółowe wyjaśnienie, ale podsumujemy je tutaj ze względu na zwięzłość. Krótko mówiąc, 16-stykowy zasilacz „12VHPWR”, używany do podłączenia RTX 4090 do zasilacza ATX 2.0, zawiera nieznaną wadę, która może powodować nagrzewanie się adaptera do wysokich temperatur, stwarzając bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa, w szczególności pożar. a także ryzyko uszkodzenia wysokiej klasy procesora graficznego.

Mega wątek na Reddit (otwiera się w nowej karcie) został poinformowany o zgłoszonych przypadkach awarii kabli, a pierwszy RTX 4090 z edycji Founders Edition padł ofiarą fatalnej usterki w tym tygodniu. W momencie pisania tego raportu liczba potwierdzonych przypadków wynosi 26 (XNUMX kolejnych niepotwierdzonych). Oczekuje się, że megawire zostanie włączony do materiału dowodowego w nadchodzącym procesie.

Analiza: Nvidia jest teraz naprawdę w tarapatach

Pozew zbiorowy w Genui twierdzi, że Nvidia sprzedawała procesory graficzne, które miały „wadliwe i niebezpieczne wtyczki i gniazda kabli zasilających, przez co płyty konsumenckie nie nadawały się do użytku i stwarzały poważne zagrożenie elektryczne i pożarowe dla wszystkich kupujących”.

To odważne stwierdzenie, z którym niekoniecznie się zgadzamy, ale można śmiało powiedzieć, że część „wszyscy i wszyscy” jest nieco hiperboliczna. W niedawnym filmie Gamers Nexus na YouTube twierdzono, że partner Nvidii oszacował wskaźnik awaryjności adaptera 12VHPWR na 0.05-0.1%; innymi słowy karta RTX 4090 na 1500 średnio.

Więc jeśli miałeś szczęście i dostałeś w swoje ręce najpotężniejszy procesor graficzny na świecie, nie panikuj od razu: chociaż dokładna przyczyna awarii nie została jeszcze ustalona, ​​wydaje się, że prawidłowe włożenie adaptera i użycie niewielkiej ilości smaru dielektrycznego powinno zapobiec zapaleniu się płytki. Ekspert ds. zasilania, JonnyGuru, wyjaśnił to w swoim ostatnim poście na blogu (otwiera się w nowej karcie) dotyczącym tego problemu.

Mimo to wydaje się, że Lucas Genova nie jest przekonany. Twierdzi, że ma „doświadczenie w instalowaniu komponentów komputerowych, takich jak karty graficzne”, prawdopodobnie w celu uniknięcia natychmiastowej odpowiedzi „błąd użytkownika” ze strony Nvidii. Jego pozew oskarża Team Green o litanię przestępstw, w tym bezpodstawne wzbogacenie, naruszenie gwarancji, a nawet oszustwo.

Ponieważ jest to pozew zbiorowy, możliwe jest, że inne zainteresowane strony mogą dołączyć do pierwotnego powoda, co oznacza, że ​​ta sprawa może szybko wybuchnąć w twarz Nvidii. Będziemy uważnie monitorować tę sytuację i miejmy nadzieję, że Nvidia też to zrobi, ale jak dotąd oficjalna linia giganta GPU pozostaje taka, że ​​„nadal badamy raporty” bez dalszych aktualizacji.

Udostępnij to