Aktywiści wzywają Senat USA do zajęcia się monopolem Big Tech

Aktywiści wzywają Senat USA do zajęcia się monopolem Big Tech

Obrońcy praw cyfrowych wzywają amerykańskich senatorów do zajęcia się tym, co uważają za „podstawowy problem nękający nasz internetowy ekosystem”.

Od Alphabet (spółka macierzysta Google i YouTube) po Meta (Facebook, Instagram i WhatsApp), Apple i Amazon, tylko garstka amerykańskich firm – znanych jako „Big Tech” – monopolizuje rynek.

Podczas gdy internauci mogą wybrać ochronę online za pomocą narzędzi, takich jak najlepsze usługi VPN, nadal nie mają dużego wyboru, z której platformy skorzystać.

Dlatego 29 organizacji obywatelskich, w tym Artykuł 19, Access Now i Fight for the Future, podpisało list otwarty (otwiera się w nowej karcie), wyrażając swoje poparcie dla nowych ustaw antymonopolowych, które wkrótce zostaną przyjęte przez Senat.

Dokładniej, uważają, że Amerykańska ustawa o wyborze i innowacjach onlinei Prawo rynku aplikacji otwartych reprezentują „pojedyncze okno możliwości zmiany systemu”.

#Kongres USA musi działać teraz, aby zająć się korporacyjną dominacją #BigTech i nadać priorytet #Prawa Człowieka. ARTICLE 19 dołącza do @Accessnow, @rankingrights, @globalvoices i innych organizacji społeczeństwa obywatelskiego. wezwać Kongres do przyjęcia amerykańskich przepisów antymonopolowych⤵️https://t.co/NyuPRFXwZ612 2022 lipca XNUMX r.

Zobacz więcej

„Ogromna władza Big Tech nad naszym życiem gospodarczym, społecznym i politycznym była zbyt długo niekontrolowana. Spowodowało to ogromne szkody dla demokracji i doprowadziło ludzi do normalizacji przypadków łamania ich praw podstawowych” – powiedziała María Luisa Stasi, szefowa działu prawnego. i Polityka dotycząca rynków cyfrowych w SEKCJI 19.

„Nadszedł czas, aby Kongres Stanów Zjednoczonych podjął działania w celu ujarzmienia tej siły”.

Odpowiedzialność i nowa szansa na innowacje

Nic dziwnego, że niektóre z atakowanych firm obawiają się, że rachunki ostatecznie zaszkodzą firmom i konsumentom.

Jednak obrońcy praw cyfrowych uważają, że dwie proponowane ustawy to właściwy sposób na złagodzenie niektórych z największych problemów dzisiejszego technologicznego świata. Twierdzi się, że ostatecznie wzmocni to rozliczalność, a także otworzy nowe możliwości dla innowacji.

„Big Tech jest właścicielem gałek ocznych świata i bez konkurencji, która rzuca wyzwanie i oferuje wyjście z ich nadużyć, nie zmienią swojego postępowania, dopóki regulacje nie zakończą ich dominacji” – napisali.

Ręce trzymające telefon komórkowy z ikoną sprawiedliwości na górze

(Zdjęcie: Shutterstock)

Aktywiści wskazują na dwie rzeczy, które zyskałyby na podpisaniu ustaw:

Dzięki firmom takim jak Alphabet, Apple i Meta rozrastającym się na całym świecie, bardziej uregulowany przemysł amerykański będzie miał potencjał, by wpłynąć na globalny świat online.

„Czas zmienić zasady i wykorzystać nowe możliwości dla bardziej konkurencyjnego internetu skoncentrowanego na prawach człowieka. Jest to niemożliwe bez przywództwa wybranych urzędników Ameryki”.

Czym jest amerykańska ustawa o wyborze i innowacjach online?

Wprowadzona w czerwcu ubiegłego roku amerykańska ustawa Online Choice and Innovation Act (otwiera się w nowej karcie) jest proponowaną ponadpartyjną ustawą antymonopolową, której celem jest zachęcenie dużych firm technologicznych do promowania uczciwej konkurencji na rynku, a także lepszego poszanowania technologii cyfrowych. prawa. Twoich klientów

Obejmuje to zapobieganie krzywdzeniu przez te platformy ich konkurentów poprzez faworyzowanie ich własnych produktów. Lub upewnij się, że Twoje zasady są stosowane w sposób niedyskryminujący.

Ustawa jest obecnie zatwierdzana przez Senat, po głosowaniu Komisji Sądownictwa nad ustawą 20 stycznia 16 głosami za i 6 przeciw.

Czym jest Prawo Otwartych Rynków dla Aplikacji?

Jak sama nazwa wskazuje, Open App Marketplaces Act (otwiera się w nowej karcie) to przepisy antymonopolowe proponowane w celu uniemożliwienia firmom prowadzącym własne sklepy z aplikacjami, takim jak Google i Apple, angażowania się w szkodliwe zachowania wobec ich konkurentów.

Będzie również wymagać od właściciela sklepu z aplikacjami, aby zezwolił użytkownikom na instalowanie aplikacji innych firm bez korzystania z ich usług, a także odinstalowywanie wstępnie zainstalowanych aplikacji.

3 lutego Komisja Sądownictwa przesunęła projekt ustawy do następnego etapu przeglądu w dwupartyjnym głosowaniu 20-2.