Windows jest najpopularniejszym komputerowym systemem operacyjnym na świecie, w związku z czym komputery PC z systemem operacyjnym Microsoftu są najczęstszym celem cyberprzestępców i ich różnych odmian złośliwego oprogramowania.

Podczas gdy użytkownicy komputerów stacjonarnych na innych platformach nie powinni być zadowoleni, chociaż może to być kuszące mniej używanymi i bardziej zablokowanymi alternatywami systemu operacyjnego, całkiem prawdziwe jest stwierdzenie, że ci, którzy korzystają z systemu Windows, powinni traktować bezpieczeństwo jako priorytet.

Mając to na uwadze, w tym artykule przyjrzymy się najczęstszym typom złośliwego oprogramowania, które może zaatakować system Windows 10 lub 11, wyjaśniając, czym one są, jak działają i co mogą zrobić z każdym pechowym komputerem wystarczy, aby zostać zarażonym. Następnie, na koniec, przyjrzymy się narzędziom, których możesz użyć do wykrywania i usuwania tych różnych intruzów, takich jak oprogramowanie do usuwania złośliwego oprogramowania i oprogramowanie antywirusowe, oraz jak to zrobić.

1. Wirus/złośliwe oprogramowanie

Termin „wirus” jest dość często używany w sensie ogólnym w odniesieniu do każdego złośliwego elementu, który zainfekował komputer, ale w rzeczywistości termin ogólny to „złośliwe oprogramowanie”. Wirus jest specyficznym rodzajem złośliwego oprogramowania iw rzeczywistości jest to najstarsza rodzina złośliwego oprogramowania.

Wirus komputerowy, podobnie jak wirus biologiczny, istnieje w celu rozprzestrzeniania się. Ukrywa się w pliku (takim jak aplikacja EXE lub dokument Word) i infekuje system, gdy ten plik jest otwierany, uruchamiając ładunek (nieprzyjemne rzeczy, które są robione na twoim komputerze, które różnią się znacznie) .

Kluczem jest tutaj to, że następnie próbuje rozprzestrzeniać się na inne pliki, a jeśli te pliki z twojego komputera znajdą drogę do innego komputera, infekuje ten komputer (kiedy plik jest wykonywany), rozprzestrzenia się ponownie, a więc cykl jest kontynuowany.

2. w kierunku

Robak jest bardzo podobny do wirusa i rozprzestrzenia się w ten sam sposób, ale z jedną zasadniczą i bardzo niebezpieczną różnicą.

Robaki bezpośrednio atakują i infekują system, z którym mają kontakt. Innymi słowy, nie musisz otwierać pliku, aby wywołać infekcję; dzieje się to bez konieczności interakcji użytkownika. W takim przypadku nie ma nawet szansy na podejrzenie tytułu i pochodzenia dokumentu Worda i pozostawienie go w spokoju: infekcja po prostu się dzieje.

Malware troyano

(Źródło zdjęcia: wk1003mike/Shutterstock)

3. trojany

Z pewnością znasz mit o koniu trojańskim, a nazwa tego typu złośliwego oprogramowania bezpośrednio odnosi się do tego, że udaje legalną aplikację lub plik. W większości przypadków będzie to fałszywy program, który możesz pobrać myśląc, że jest to oryginalny artykuł, być może ze strony internetowej, która wygląda na autentyczną, ale kiedy go uruchomisz, twój komputer zostanie zainfekowany (w przeciwieństwie do wirusa, jednak wygrał nie próbuj się rozprzestrzeniać).

Trojan może być destrukcyjny na wiele sposobów, na przykład otwierając tylne drzwi w systemie, aby umożliwić dostęp autorowi złośliwego oprogramowania, lub może zainstalować się na komputerze i ukraść hasła.

4. Programy reklamowe

Oprogramowanie reklamowe jest jedną z mniej złośliwych podkategorii złośliwego oprogramowania, ponieważ nie angażuje się w nic tak nieprzyjemnego, jak niszczenie danych. Zamiast tego wyświetla reklamy, jak sugeruje jego nazwa (pamiętaj, że może śledzić Cię online i kierować reklamy).

Jest to więc bardziej denerwujące niż aktywnie destrukcyjne, ale najwyraźniej nadal nie jest to coś, czego chcesz na swoim komputerze z systemem Windows. Zwłaszcza, gdy w niektórych przypadkach może to prowadzić do prawdziwego napływu wyskakujących reklam atakujących Twój pulpit, co naprawdę nie jest przyjemne i może zmniejszać wydajność laptopa lub komputera z systemem Windows.

Oprogramowanie szpiegujące zbiera dane, aby wysłać je złośliwemu graczowi

(Zdjęcie: Shutterstock)

5. Oprogramowanie szpiegowskie

Ponownie, jest to rodzaj złośliwego oprogramowania, którego nazwa pochodzi od tego, co robi, tj. siedzi cicho w systemie, szpieguje Cię i potajemnie zbiera dane. Zebrane informacje są przekazywane złośliwemu podmiotowi stojącemu za oprogramowaniem szpiegującym, a następnie kierowane do ciemnego celu, który mają na myśli.

Jest podobny do oprogramowania reklamowego i nie jest całkowicie destrukcyjny (oczywiście nigdy nie zauważysz, że tam jest), a oprogramowanie reklamowe jest ogólnie uważane za podkategorię oprogramowania szpiegującego.

Oprogramowanie szpiegujące różni się jednak tym, że stanowi większe zagrożenie niż oprogramowanie reklamowe i potencjalnie stanowi większe zagrożenie dla bezpieczeństwa i danych osobowych. Może to obejmować na przykład zbieranie informacji, takich jak hasła do kont internetowych.

6. Ransomware

Ransomware to jeden z najniebezpieczniejszych rodzajów złośliwego oprogramowania, który faktycznie przejmuje kontrolę nad twoją maszyną.

Jeśli infekuje komputer, jak większość złośliwego oprogramowania, może ukryć się w pliku, który został wysłany do Ciebie pocztą e-mail lub pobrany z podejrzanego łącza internetowego, systematycznie przeglądaj pliki i szyfruj je (lub przynajmniej niektóre z nich). ). ). Następnie żąda okupu za klucz do odszyfrowania tych danych. Zasadniczo blokuje pliki, więc nie masz do nich dostępu i grozi wyrzuceniem klucza, chyba że zapłacisz, zwykle w Bitcoin lub innej kryptowalucie.

Oczywiście, nawet jeśli zapłacisz, nie ma gwarancji, że złośliwa strona stojąca za oszustwem uwolni Twoje pliki ze swoich zaszyfrowanych kanałów. Ufasz z natury niewiarygodnej stronie trzeciej, że tak się stanie.

Ekran wyników zagrożenia Malwarebytes Scan

(Źródło obrazu: Malwarebytes)

Jak usunąć złośliwe oprogramowanie z komputera z systemem Windows

Powiedzmy, że dzieje się coś niefortunnego i jesteś zarażony jednym z powyższych zagrożeń. Możesz być pewien infekcji lub tylko ją podejrzewać. W tym drugim przypadku być może Twój komputer nagle zachowuje się dziwnie, działa bardzo wolno lub wyświetla losowe komunikaty, które nie mają sensu.

Pierwsze pytanie, które należy sobie zadać, to: czy używasz aplikacji antywirusowej? Pamiętaj, że system Windows ma własną wbudowaną usługę Microsoft Defender, więc nie musisz instalować aplikacji innej firmy, jeśli jej nie chcesz. Zakładając, że używasz programu antywirusowego, jeśli nie masz pewności, ale podejrzewasz złośliwe oprogramowanie, uruchom skanowanie ręczne (opcja wykonania „pełnego skanowania” powinna być łatwo dostępna z głównego menu aplikacji). To skanowanie powinno zidentyfikować wszystko, co jest złośliwe, a następnie automatycznie zająć się sprawcą.

Jeśli masz pewność, że zostałeś zainfekowany i korzystasz już z programu antywirusowego, oznacza to, że aplikacje te nie zawsze są całkowicie kuloodporne. W tym momencie możesz zadać sobie pytanie: czy używasz jednej z najlepszych aplikacji antywirusowych dla systemu Windows z dokładniejszym silnikiem antywirusowym? Jeśli nie, przełącz się na jeden z tych wyżej ocenianych produktów, aby uzyskać lepszą ochronę i uruchom skanowanie.

(* 6 *)Malwarebytes służy do usuwania złośliwego oprogramowania z telefonu z systemem Android

(Źródło obrazu: Malwarebytes)

Jeśli Twój program antywirusowy nie może niczego znaleźć, możesz skorzystać z innej linii obrony: antymalware (lub, jeśli nie masz programu antywirusowego i nie chcesz go instalować, możesz przejść od razu do tego kroku). Naszą rekomendacją jako pierwszą opcją w tym przypadku jest Malwarebytes. Po zainstalowaniu uruchom aplikację i kliknij „Skanuj”, aby rozpocząć proces skanowania. Jeśli aplikacje znajdą zagrożenie, zajmą się złośliwym oprogramowaniem (oprogramowanie może również oznaczać potencjalnie podejrzane programy, których możesz lub nie chcesz się pozbyć). Mamy kompletny samouczek, który zawiera instrukcje krok po kroku dotyczące czyszczenia komputera z systemem Windows za pomocą narzędzia do ochrony przed złośliwym oprogramowaniem.

Krótko mówiąc, kombinacja oprogramowania antywirusowego i/lub antymalware powinna wyszukiwać i niszczyć wszelkie obecne złośliwe oprogramowanie.

Wreszcie, może istnieć pewne szczególnie kłopotliwe złośliwe oprogramowanie, a tutaj myślimy głównie o oprogramowaniu ransomware, które jest szczególnie trudnym rodzajem infekcji. W niektórych przypadkach możesz utknąć na komputerze lub potrzebujesz specjalistycznej pomocy, ale pamiętaj, że istnieją narzędzia do deszyfrowania oprogramowania ransomware od wiodących dostawców zabezpieczeń, które mogą Ci pomóc — na początek możesz zapoznać się z zasobami Kaspersky i Avast.

Najlepsze dzisiejsze oferty antywirusowe Malwarebytes

MalwarebytesMalwarebytes

Udostępnij to