Wykazano, że procesory Intel Alder Lake są zdolne do wszelkiego rodzaju niesamowitych wyczynów przetaktowywania, jeśli chodzi o chipy inne niż K (te, które nie powinny być oficjalnie otwarte na przetaktowywanie), a najnowszym jest tani model Pentium. naprawdę oszałamiające. wysokości

Jak być może wiesz, tylko procesory Intela „K” są oficjalnie produkowane z myślą o przetaktowywaniu, a gigant chipowy ostatnio bardzo jasno powiedział, że chociaż procesory inne niż K mogą zostać przetaktowane z powodu widocznej wady w Alder Lake, to nie powinny T. I tak naprawdę unieważniasz gwarancję i ryzykujesz zniszczeniem procesora przy takim podkręcaniu (po prostu nie są do tego przeznaczone).

Ale to oczywiście nie powstrzyma profesjonalnych overclockerów od wariowania na temat tego, co może być możliwe z krzemem nie-K Alder Lake, a po tym, jak Der8auer osiągnął 5,3 GHz z Celeronem G6900, Hicookie (wewnętrzny ekspert w Gigabyte) przetaktował Pentium Gold G7400T procesor do 5,8 GHz.

Aby spojrzeć na to z innej perspektywy, jest to tańszy dwurdzeniowy procesor Pentium, który kosztuje tylko 64 USD (około 47 USD, 89 USD) i działa normalnie z częstotliwością 3,1 GHz, a jego prędkość prawie podwaja się przy bliskim przetaktowaniu do 6 GHz.

(*6*) Metoda używana do podkręcania modeli innych niż K Alder Lake to funkcja „odblokowania BCLK”, która jest obecna w BIOS-ie niektórych płyt głównych. Hicookie podniosło Pentium Gold do 1.656 V i użyło ciekłego azotu do chłodzenia.

Jak dowiedział się Tom's Hardware, nie jest to najszybsza prędkość, jaką kiedykolwiek osiągnął dwurdzeniowy procesor, ale dzięki zwiększającej wydajność architekturze Intela Alder Lake, G7400T 5,8 GHz przewyższał kilka rdzeni dwurdzeniowych. opierać rekordy świata na punktach orientacyjnych. Obejmuje to Geekbench 3.4.4, HWbot X265 Benchmark (w rozdzielczości 1080p i 4K) oraz Y-Cruncher-Pi-1B.

Analiza: po jakim czasie przetaktowania inne niż K zostaną usunięte?

Oczywiście znaczenie w świecie rzeczywistym jest tutaj ograniczone: żaden gracz nie weźmie Pentium Gold G7400T i uruchomi go na wysokiej klasy płycie głównej (w tym przypadku użyto Gigabyte Aorus Z690 Tachyon) z mocnym rozwiązaniem chłodzącym. zbliżone do tego rodzaju prędkości. Jest to po prostu ćwiczenie pokazujące, jak daleko można posunąć żetony spoza K Alder Lake o niesamowitym potencjale.

Jednak w warunkach rzeczywistych przełoży się to również na proporcjonalnie imponujące podkręcanie, nawet przy normalnym chłodzeniu powietrzem (lub być może cieczą) w różnych modelach innych niż K Alder Lake. Być może pamiętacie, że ostatnio widzieliśmy również, jak Core i3-12300 stał się najszybszym czterordzeniowym procesorem na świecie.

Każdy, kto rozważa wypróbowanie niedrogiego komputera z procesorem innym niż K Alder Lake i znacznym przetaktowaniem, powinien wziąć pod uwagę koszt płyty głównej, nawet płyty B660 z funkcją BCLK są modelami ze średniej półki, najdroższymi, a także pamiętają Intel ostrzeżenie, jak wspomniano powyżej. .

Biorąc pod uwagę, że ten overclocking inny niż K wydaje się być niezamierzony ze strony Intela, który podobno jest wynikiem błędu w mikrokodzie Alder Lake, a także nowo ujawnionego stanowiska Team Blue w sprawie gwarancji, wydaje się prawdopodobne, że przyszłe aktualizacje BIOS-u naprawią to „ funkcja". Krótko mówiąc, ryzykujesz na więcej niż jeden sposób, jeśli planujesz zbudować nową platformę z podkręcaniem innym niż K.

Jak zauważyliśmy wcześniej, Intel prawdopodobnie nie chce ryzykować sprzedaży wysokiej klasy procesorów Alder Lake, jeśli chodzi o te procesory, które muszą konkurować z tańszym, w większości podkręconym krzemem.

Dzisiejsze najlepsze oferty na laptopy

1643221450 764 Dwurdzeniowy procesor Intel Alder Lake Pentium jest

Udostępnij to