iPhone 12 Pro ma wiele fajnych funkcji. Wszyscy słyszeliśmy o łączności 5G, chociaż nie jest ona jeszcze dostępna w naszym kraju, a fani Apple również będą zaznajomieni z MagSafe. Ale czym jest skaner LiDAR?

Ten czujnik, skrót od „Wykrywanie zasięgu i światła”, odbija światło podczerwone od powierzchni, tworząc mapy 3D. Podobnie jak wiele futurystycznych technologii, został opracowany przez wojsko Stanów Zjednoczonych w latach 1960. Teraz Apple reklamuje go jako kolejny przebój dla urządzeń mobilnych, włączając go do iPhone'a 12 Pro, a także iPhone'a 12 Pro Max. tylko w wybranych modelach iPada Pro.

To ignoruje fakt, że Samsung, LG i Huawei już z niego korzystają. Oczywiście czujniki czasu przelotu (ToF) oświetlają tylko pojedynczą wiązkę, a skaner LiDAR firmy Apple wykorzystuje wiele impulsów, aby stworzyć bardziej szczegółowy obraz. Ale Google eksperymentuje z tą właśnie technologią od ponad dekady.

LiDAR pomaga autonomicznym samochodom giganta technologicznego poruszać się od 2009 roku. Podczas gdy jego projekt Tango 2014 był pierwszą próbą wprowadzenia rzeczywistości rozszerzonej (AR) do telefonów. Doprowadziło to do wprowadzenia na rynek dwóch telefonów z systemem Android z systemami LiDAR: Lenovo Phab 2 Pro i Asus ZenPhone AR.

Chociaż Google w końcu porzucił Tango na rzecz wizji komputerowej ARCore, ponieważ może wykonać tę samą pracę bez specjalistycznego sprzętu.

Ale jeśli Apple wzbudzi tyle szumu wokół LiDAR, ile ma nadzieję, twórcy Androida nie będą chcieli pozostać w tyle. Mogą wywierać presję na Google, aby opracowała lepszą kompatybilność czujnika z Androidem. A może powinni. Google może nawet robić więcej, więc oto kilka sposobów, w jakie twórcy Androida mogą wykorzystać tę technologię.

Spis treści

1. RA nie z tego świata

Skaner LiDAR do iPhone’a 12 Pro

(Kredyt obrazu: Google)

Apple mówi iPhone 12 Pro będzie obsługiwał nowe, zaawansowane doświadczenia z rozszerzoną rzeczywistością, dzięki skanerowi LiDAR. Oznacza to, że aplikacje mogą tworzyć bardziej szczegółową mapę pokoju w krótszym czasie. Dzięki temu mogą lepiej integrować obiekty wirtualne, na przykład ukrywając je za obiektami rzeczywistymi.

Ujawniając, Google dodał tę samą funkcjonalność do swojej platformy ARCore w czerwcu, po prostu aktualizując oprogramowanie.. Ma w tej dziedzinie o lata większe doświadczenie niż Apple, które właśnie zaczęło intensywnie inwestować w AR.

Jeśli więc Android miałby przyjąć LiDAR, łączyłby to, co najlepsze z obu światów – wpychając dokładniejsze dane do już zaawansowanych algorytmów. Może to prowadzić do bardziej wciągających gier wirtualnej rzeczywistości i rozszerzonej rzeczywistości, a także wszelkiego rodzaju nowych aplikacji.

2. Rób bardziej efektowne selfie

Aparaty fotograficzne

(Zdjęcie: Apple)

Przykładowy aparat dostarczony przez Apple dla iPhone'a 12 Pro

Innym ważnym punktem sprzedaży skanera LiDAR firmy Apple jest to, że pomaga on iPhone'owi automatycznie ustawiać ostrość nawet sześć razy szybciej w słabym świetle. Wykrywanie głębi poprawia również portrety w trybie nocnym w przypadku selfie po zmroku.

Być może możesz zrobić to samo z Androidem. Podobnie jak w przypadku AR, Google promuje uczenie maszynowe w celu ulepszania obrazów. Tryb nocny dla Androida 11 działa zadziwiająco dobrze w całkowitej ciemności. Ale nawet światło otoczenia może dodać szum do tych algorytmicznie ulepszonych selfie.

Podczas gdy twój symulator bokeh może robić dziwne rzeczy, jeśli w ramce jest więcej niż jedna twarz. Nic więc dziwnego, że wielu innych producentów Androida dodało czujniki ToF, aby poprawić ujęcia. Pełny LiDAR mógłby pójść jeszcze dalej.

3. Mapuj świat wewnątrz i na zewnątrz

Pierwotnym zastosowaniem LiDAR było mapowanie. Astronauci Apollo 15 wykorzystali go do badania powierzchni Księżyca w 1971 roku. Podobnie jak użytkownicy Androida uzupełniali braki w Street View, przesyłając zdjęcia sferyczne, ich analizy głębokości mogą doprowadzić do poprawy terenu 3D Google Earth.

Co więcej, mogliby sprawić, że Google Earth VR (tak, naprawdę istnieje) bardziej wciągający. Ale projekt Tango skupił się na mapowaniu przestrzeni wewnętrznych. Otwiera możliwość, że Mapy Google pozwalają zobaczyć majestat Kaplicy Sykstyńskiej w 3D tak, jakbyś naprawdę tam był. Uzyskaj szczegółowe instrukcje, aby szybciej znaleźć bramkę na lotnisku. Lub sprawdź, czy Twoje miejsca na stadionie znajdują się za filarem przed zakupem biletów.

4. Bezdotykowe sterowanie turbodoładowaniem

turbodoładowanie

(Zdjęcie: przyszłość)

Motion Sense Pixela 4 był przełomowym pomysłem. Dzięki wbudowanemu radarowi możesz sterować telefonem, od wyciszania połączeń po pomijanie utworów, jednym machnięciem ręki. Może również wykryć Twoją obecność, aby odblokować urządzenie szybciej niż Apple Face ID. Niestety, technologia nigdy się nie przyjęła i została porzucona na rzecz Pixela 5.

Ale tak jak LiDAR pomaga autonomicznym samochodom wykrywać przeszkody z dużą precyzją, może również pomóc telefonom w wykrywaniu gestów rąk. A ponieważ czujniki LiDAR są tańsze niż miniaturowe radary, Motion Sense można wdrożyć na większej liczbie urządzeń z Androidem poza flagowym produktem Google. Mając większą bazę użytkowników, twórcy aplikacji mogą być bardziej skłonni do jej przyjęcia i wymyślenia nowych kontroli bezdotykowych.

5. Inteligentniejsze bezpieczeństwo w domu

Amazon i Google od lat toczą wojnę o zdominowanie inteligentnego domu. Wykracza poza inteligentne głośniki, takie jak Echo i Home. Amazon jest również właścicielem Ring, a Google jest właścicielem Nest. Podobnie jak w przypadku fotografii, LiDAR może radykalnie poprawić widzenie w nocy kamer bezpieczeństwa Nest.

Chociaż Nest może również korzystać z technologii czujników, aby uruchomić samodzielną alternatywę dla nowego drona bezpieczeństwa w domu Ring. Podczas gdy Tango pomogło quadkopterom radzić sobie same w 2014 roku. To z kolei może otworzyć drzwi dla wielu robotów z Androidem głównego nurtu.

6. Odzyskaj Google Glass

Szkło Google

(Kredyt obrazu: Google)

Google obiecał światu wyświetlacz na głowę w 2012 roku. Jednak pomimo partnerstwa z takimi markami jak Ray-Bans i Oakley, przeszkody techniczne i obawy dotyczące prywatności uniemożliwiły wyprodukowanie przyjaznego dla użytkownika modelu Glass.

Z nową konkurencją od Facebooka Project Aria i inteligentnymi specyfikacjami Apple, Glass może bardzo dobrze wrócić. W końcu wyszukiwanie wizualne Google Lens i polecenia głosowe Asystenta zasadniczo udoskonaliły wszystkie funkcje, które powinien mieć Glass. LiDAR może zapewnić Ci przewagę nad konkurencją, poprawiając wydajność Twojego wyświetlacza AR.

 

Udostępnij to