Oszustwo związane z tożsamością dzieje się szybko i prawie zawsze bez ostrzeżenia. Powrót do normalnych okoliczności może zająć miesiące, dlatego kluczowe znaczenie ma wiedza o tym, co jest potrzebne, aby przyspieszyć ten proces.

Jeśli twoja tożsamość została skradziona, a twoje życie finansowe zostało poważnie naruszone, oto pięć kroków, aby przeciwdziałać zdarzeniu.

(*5*)Długofalowe skutki kradzieży tożsamości

Kradzież tożsamości nie jest natychmiastowym wydarzeniem, o którym zapomina się po kilku miesiącach. Zamiast tego jego wpływ może trwać miesiącami, a nawet latami i rzucać długi cień na twoje życie.

Kradzież tożsamości ma psychologiczną stronę, która może siać spustoszenie i sprawić, że poczujesz się sprzeczny ze wszystkim, co kiedyś uważałeś za oczywiste. Bycie wiktymizowanym przez przestępców w ten sposób może powodować uczucie niepokoju i krzywdzenia. Może to również mieć wpływ na sen: Centrum zasobów na temat kradzieży tożsamości wykazało, że zaburzenia snu dotykają 41% ofiar kradzieży tożsamości.

Obawy o bezpieczeństwo finansowe, poczucie bezradności i myśli samobójcze występują również wśród ofiar kradzieży tożsamości.

Oczywiście kradzież tożsamości ma również wpływ finansowy na ofiary. Prawie na pewno przez jakiś czas będziesz bez grosza. Pożyczanie od rodziny i znajomych, sprzedawanie aktywów na pokrycie kosztów kradzieży tożsamości, a nawet zaciąganie chwilówek rzadko poprawiają samopoczucie. I odwrotnie, dodatkowy stres związany z pożyczaniem może prowadzić do dodatkowego stresu psychicznego.

Może również spowodować chorobę fizyczną. Ofiary kradzieży tożsamości zgłaszały wszystko, od duszności, wysokiego ciśnienia krwi i palpitacji serca po zmęczenie, bóle mięśni, a nawet ból (od utraty bezpieczeństwa finansowego, pewności siebie i aspiracji).

Harmonogram odzyskiwania tożsamości po kradzieży tożsamości

Kradzież tożsamości rzadko kiedy można szybko odzyskać. Wiele zależy od rodzaju napadu, którego doświadczyłeś.

  • Oszustwo z wykorzystaniem karty kredytowej: czas potrzebny na wykrycie i zgłoszenie oszustwa to w większości przypadków czas oczekiwania. Jeśli regularnie sprawdzasz wyciągi z karty kredytowej lub masz alerty na koncie, nie powinno to przekraczać jednego miesiąca. Następnie firmy obsługujące karty kredytowe pokryją skradziony kredyt.
  • Całkowita kradzież tożsamości: z kontami otwartymi na Twoje nazwisko, odzyskanie może zająć miesiące. Zakwestionowanie fałszywych kont bankowych, pożyczek i innych kradzieży tożsamości wymaga czasu. Wymagany jest dowód, że nie założyłeś kont. W przypadku zaciągnięcia długu podatkowego, jak w niektórych przypadkach, lub popełnienia innych przestępstw w Twoim imieniu, naprawienie szkody może trwać latami.

Jeśli nie masz szczęścia i nie złapiesz phishingu wcześnie, prawdopodobnie spędzisz co najmniej rok na zbieraniu efektów phishingu.

(Zdjęcie: Shutterstock / Sapann Design)

Jak wyjść z kradzieży tożsamości?

Jak więc wyzdrowieć z kradzieży tożsamości i zminimalizować psychologiczny wpływ?

1. Skontaktuj się z usługami zwalczania oszustw na kontach, o których mowa

Gdy oszustwo zostanie wykryte i stanie się jasne, że Twoja tożsamość została skradziona, musisz zgłosić oszustwo. Porozmawiaj z departamentami ds. oszustw w zaangażowanych bankach i firmach obsługujących karty kredytowe. Jeśli oszustwo polegało na finansowaniu samochodu lub innym finansowaniu, również z nimi porozmawiaj.

Kradzież należy również zgłosić w lokalnym wydziale policji. Wszystkie te rzeczy muszą zostać wykonane w ciągu jednego dnia od wykrycia oszustwa.

2. Przejrzyj wyciągi z konta i zapisy

Musisz wiedzieć wszystko o swojej działalności finansowej w czasie (i jakiś czas przed) oszustwa. Oznacza to dokładne przejrzenie wyciągów z konta i dokumentacji finansowej. Poproś także o wyciągi z konta, które nie zostały do ​​Ciebie wysłane.

Staraj się obejmować wszystko, od banków, firm pożyczkowych i kart kredytowych po sklepy internetowe, konta PayPal i wszystko.

mapy Google

(Zdjęcie: Shutterstock)

3. Opisz swoje ruchy w okresie oszustwa

Kiedy stanie się jasne, że doszło do oszustwa, musisz podjąć kroki, aby zarejestrować swoje działania i udowodnić, że nie wydałeś pieniędzy. Chociaż oszustwa są powszechne, niestety nadal ważne jest, aby ofiary udowodniły swoją niewinność.

Korzystaj z Map Google, aby śledzić swoje działania. Na przykład poszukaj starych rachunków, aby sprawdzić, gdzie byłeś, może sprawdź dane pracodawcy, aby pokazać, że byłeś w pracy, kiedy zaciągnąłeś pożyczkę w oddziale banku.

4. Uzyskaj poradę prawną od specjalisty od kradzieży tożsamości

Wskazane jest, aby skontaktować się z prawnikiem, podając jak najwięcej danych pomocniczych. Na tym etapie niezbędna jest porada prawna, ponieważ Twój bank będzie zainteresowany Tobą w ramach dochodzenia w sprawie oszustwa.

Jednak nie dzwoń do zwykłego adwokata rodzinnego. Zamiast tego znajdź kogoś zaznajomionego z problematyką kradzieży tożsamości i późniejszego oszustwa. Będą mogli poradzić sobie ze swoim bankiem i wszelkimi kontaktami federalnymi, co pomoże zmniejszyć stres osobisty.

5. Skontaktuj się z Centrum Zasobów na temat Kradzieży Tożsamości (ITRC)

Bezpłatna pomoc jest dostępna z ITRC (otwiera się w nowej karcie), która może powiedzieć Ci wszystko, co musisz wiedzieć o kradzieży tożsamości. Oferują one help desk i szczegółowe instrukcje dotyczące tego, co możesz zrobić w przypadku oszustwa tożsamości. Ponadto znajdziesz informacje o różnych oszustwach, które pomogą Ci dokładnie określić, co spowodowało kradzież Twojego dowodu osobistego.

W międzyczasie strona zawiera również różne zasoby, fakty, liczby i regularny biuletyn.

Czy jesteś dotknięty kradzieżą tożsamości w Wielkiej Brytanii? Skontaktuj się z zespołem Action Fraud – otwiera się w nowej karcie.

Zapobiegaj kradzieży tożsamości w przyszłości

Pokonałeś kradzież tożsamości. Prawdopodobnie nie chcesz ponownie przez to przechodzić. Aby zapobiec powtórzeniu się wielomiesięcznego odzyskiwania tożsamości, finansów, a być może nawet zdrowia psychicznego i psychicznego, podejmij kroki w celu ochrony swoich kont.

Przestań klikać linki w niechcianych wiadomościach e-mail ze swojego banku, firmy pożyczkowej, PayPal, Facebook, tak jak ty. Zamiast tego dowiedz się, jak wykrywać fałszywe wiadomości e-mail, zmieniać hasła, stosować silniejsze środki bezpieczeństwa (uwierzytelnianie dwuskładnikowe, w ramach którego kod jest wysyłany na Twój telefon lub e-mail, gdy próbujesz na przykład połączyć się z internetowym kontem bankowym) i zachować czujność . ryzyka. Poznaj i zrozum, jak to się stało za pierwszym razem, aby zmniejszyć ryzyko powtórzeń.

Udostępnij to