Żadna marka telewizorów nie oferuje obecnie bardziej zróżnicowanej oferty telewizorów niż Sony. Niezależnie od tego, czy jest to dioda LED, Mini LED, OLED, czy nawet nowy typ Quantum Dot OLED, Sony ma dla Ciebie telewizor. Niezależnie od tego, w którym kierunku zmierzasz w kierunku telewizora Sony i jak bardzo jesteś z niego zadowolony, prawdopodobnie nie czerpiesz z niego jak najwięcej.

W końcu badania raz po raz wykazały, że większość z nas uzależnia się od telewizji, gdy tylko zainstalujemy nasz nowy telewizor, rzadko kiedy ponownie widzi jakiekolwiek z jego ustawień. Jednak wszystkie telewizory, nawet najlepsze telewizory na świecie, są dostarczane z gotowymi ustawieniami, które mogą znacznie obniżyć ich wydajność.

Mając to na uwadze, tutaj identyfikujemy pięć typowych błędów konfiguracyjnych popełnianych przez właścicieli telewizorów Sony i wyjaśniamy, jak można je naprawić w ciągu kilku minut.

1. Użyj odpowiednich ustawień wstępnych obrazu

W dużej mierze pasywne oglądanie telewizji może sprawić, że poczujemy się zbyt zrelaksowani, jeśli chodzi o korzystanie z wielu funkcji, które oferują dzisiejsze telewizory. Dotyczy to nawet możliwie najprostszej konfiguracji wszystkich telewizorów: ustawień obrazu.

Sony w rzeczywistości pracuje ciężej niż większość marek, aby oferować szeroki wybór ustawień obrazu dostosowanych do różnych gustów i rodzajów treści. Jednak wiele osób nawet raz nie pomyśli o porzuceniu domyślnych ustawień obrazu telewizora Sony, nie mówiąc już o regularnym sprawdzaniu listy ustawień wstępnych, aby wybrać najbardziej odpowiednie ustawienie dla oglądanej treści. Chociaż naprawdę powinni.

Powiedzielibyśmy, że szczególnie ważne są ustawienia Sony Cinema Home i Cinema Pro. Zostały one starannie skalibrowane, aby w pełni wykorzystać film 24 kl./s, łącząc najbardziej odpowiednie ustawienia reprodukcji ruchu dla tego materiału z innymi ustawieniami obrazu, zaprojektowanymi w celu uwolnienia maksymalnej subtelności i naturalizmu ze starannie wybranych źródeł, zwykle o stosunkowo wysokiej jakości.

Możesz jednak chcieć wrócić do bardziej agresywnego standardowego ustawienia Sony do zwykłego oglądania telewizji i zdecydowanie powinieneś pamiętać, aby przełączyć się na ustawienie Sony Game do gier, jeśli chcesz uzyskać szybki czas reakcji ekranu, którego potrzebujesz. zoptymalizuj swoje umiejętności w grach (chociaż w nowszych telewizorach powinno to przełączać się automatycznie).

Co niezwykłe, Sony oferuje nawet tryby animacji i sportu, które, znowu, naprawdę oferują subtelne poprawki, które naprawdę poprawiają wrażenia podczas oglądania tego rodzaju treści. W rzeczywistości różnorodność źródeł, które obejmują, i jakość wyników jest taka, że ​​regularne zmienianie ustawień obrazu jest jeszcze ciekawsze w przypadku telewizorów Sony niż w przypadku jakiejkolwiek innej marki.

2. Unikaj ekologicznej funkcji „czujnika światła”

W dzisiejszych czasach telewizory są często wyposażone w czujniki światła, których można użyć do dostosowania ustawień obrazu w zależności od różnych warunków oświetlenia otoczenia. Mogą być bardzo przydatne, jeśli są używane w połączeniu z nową funkcją Dolby Vision IQ obsługiwaną obecnie przez wiele telewizorów Sony, w których informacje z czujnika są zwykle używane do dodania większej jasności, koloru i kontrastu do obrazów HDR w jasno oświetlonym pomieszczeniu. najlepiej.

Czujnik światła nie jest przydatny, gdy jest używany jako część funkcji Eco telewizora Sony. Korzystanie z kontroli światła otoczenia z perspektywy ekologicznej powoduje, że obrazy regularnie wydają się ciemniejsze niż powinny. Jest to szczególnie ważne, jeśli oglądasz telewizję w bardzo ciemnym pomieszczeniu, w którym czujnik światła uważa, że ​​może uniknąć bardzo dużej ilości światła z obrazu, aby ostatecznie zaoszczędzić bardzo mało energii. Krótko mówiąc, jeśli chcesz uzyskać spójny i satysfakcjonujący obraz, zwłaszcza w przypadku HDR, upewnij się, że funkcje trybu ekologicznego światła otoczenia są wyłączone.

Telewizor Sony w ciemnym pokoju

Gdy jest ciemno, chcesz, aby telewizor był stały, a nie przyciemniany za bardzo... (Źródło zdjęcia: Sony)

3. Nie używaj funkcji redukcji szumów

Usuwanie szumu cyfrowego z obrazów brzmi jak świetny pomysł. Kto nie chciałby ostrzejszych obrazów z tymi niedoskonałościami kompresji, prawda? Niestety nie jest to takie proste.

Problem polega na tym, że przetwarzanie wymagane do usunięcia takich rzeczy, jak nadmiar ziarna, artefakty kompresji MPEG i szum kolorów ze źródeł musi być bardzo sprytne, aby móc zapewnić, że jest ono ukierunkowane tylko na szum, a nie również na naturalne ziarno. „miękkie”, niezwykle drobne szczegóły i tak dalej. W rzeczywistości jest to tak złożone, że nawet telewizory z najwyższej półki najbardziej szanowanych marek często mają problemy z wykonaniem go na tyle dobrze, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych, takich jak utrata ostrości, utrata drobnych szczegółów, rozmazywanie, ekran w drzwiach (gdzie naturalne ziarno staje się czymś, co wygląda jak cienka gaza na obrazie) i przesuwa obraz.

Sony, aby być uczciwym, radzi sobie z redukcją szumów lepiej niż większość marek, odkąd procesor X1 pojawił się kilka lat temu, a ten wyczyn przetwarzania jest kontynuowany z procesorem Bravia XR w telewizorach 2021 i 2022. Mimo to w przypadku większości źródeł prawie wszystkie 4K treści, a także przyzwoitej jakości treści HD – zdecydowanie zalecamy wyłączenie wszelkiego rodzaju redukcji szumów na telewizorze Sony, jeśli chcesz uzyskać najostrzejszy, najostrzejszy i naturalny obraz.

(*5*)4. Wybierz odpowiednią opcję przetwarzania ruchu

Przetwarzanie ruchu w telewizorach stało się czymś w rodzaju gorącego ziemniaka. Przemysł filmowy zaangażował się w głośną kampanię, aby skłonić właścicieli telewizorów do wyłączania telewizorów, podczas gdy większość producentów telewizorów wydaje się chcieć, aby zostawiali je włączone.

Nic dziwnego, że obie strony sporu mają problemy. Nadmierne lub tandetne przetwarzanie ruchu może wyglądać bardzo źle, albo zamieniając filmy w telewizję w ciągu dnia, albo powodując szereg nieprzyjemnych i niezamierzonych skutków ubocznych przetwarzania. Z drugiej strony, wiele telewizorów, które po prostu nie są zbudowane zgodnie z tymi samymi standardami, co profesjonalne monitory, może doświadczać irytujących poziomów drgania lub rozmycia podczas wyświetlania poruszających się obiektów. Zwłaszcza w przypadku filmów 24 kl./s.

Niestety, inżynierowie zazwyczaj uzyskują to, czego chcą, dzięki domyślnym ustawieniom ruchu telewizora, z wieloma ustawieniami obrazu działającymi z bardziej agresywnymi poziomami przetwarzania ruchu, niż nam się to podoba. Jednak całkowite wyłączenie przetwarzania ruchu nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli masz telewizor Sony, biorąc pod uwagę, że marka ma zasłużoną reputację najlepszego przetwarzania ruchu w mieście.

Zasadniczo jedynym sposobem poruszania się po polu bitwy przetwarzania ruchu jest poświęcenie kilku minut na eksperymentowanie z niesamowitymi ustawieniami ruchu na telewizorze Sony, w tym wypróbowanie różnych ustawień z różnymi rodzajami treści. To, co działa w przypadku źródła kinowego, prawdopodobnie nie jest tak skuteczne w przypadku imprezy sportowej 60 Hz.

Na początek sugerujemy przyjrzenie się ustawieniu Sony True Cinema podczas oglądania filmów oraz opcji Wyczyść dla źródeł strumieniowych. Ou, si ceux-cine vous semblent toujours pas tout à fait Corrects lorsque vous beginz à vous concentrer sur ce qu'ils font, vous pouvez essayer un mode personnalisé avec les eléments de tremblement et de flou maintenus à environ un moc. Potencjalnie możesz wypróbować bardziej agresywne ustawienie, takie jak „Standardowe” ustawienie MotionFlow w przypadku sportu.

Dokładne ustawienia, które działają najlepiej dla różnych źródeł, mogą się różnić w zależności od telewizora Sony ze względu na różne właściwości wszystkich typów paneli używanych przez Sony. Ale jeśli nigdy wcześniej nie próbowałeś opcji MotionFlow, prawdopodobnie będziesz zaskoczony różnicą, jaką może zrobić kilka chwil eksperymentowania.

5. Nie daj się zwieść przez ustawienie Vivid Picture Preset

Większość telewizorów jest wyposażona w ustawienia wstępne obrazu zaprojektowane specjalnie, aby maksymalnie wykorzystać możliwości ekranu. W telewizorach Sony ten tryb jest oznaczony jako „Żywy”, a niezwykle żywe kolory, ekstremalny kontrast i zwiększona ostrość, które oferuje, są z pewnością atrakcyjne na pierwszy rzut oka. Do tego stopnia, że ​​prawdopodobnie wiele domów uległo jego urokowi.

Prawda jest jednak taka, że ​​ustawienie Vivid nie jest tak dobre, jak się wydaje. Mocne naciskanie kolorów może sprawić, że będą wyglądać jak kreskówkowe i niezrównoważone, a nic nie przypomina sposobu, w jaki zostały zaprojektowane. Wysokie nasycenie kolorów może również powodować rozmycie subtelnych szczegółów, przez co obraz wydaje się bardziej płaski i mniej realistyczny.

Zbyt duże wyostrzanie może również sprawić, że obrazy będą wyglądać na ziarniste i zaszumione (chociaż tryb Vivid firmy Sony faktycznie cierpi z tego powodu mniej niż odpowiedniki trybu Vivid wielu konkurencyjnych marek). I chociaż rozszerzony kontrast z pewnością może mieć wpływ, może również zwrócić na siebie zbyt dużą uwagę.

W rzeczywistości prowadzi to nas do głównego powodu, dla którego nie należy trzymać się ustawień Vivid firmy Sony: niespójności. Najlepsze wrażenia z dowolnego telewizora, przynajmniej podczas oglądania wysokiej jakości filmów lub programów telewizyjnych, to te, w których jakość obrazu telewizora nie odwraca uwagi od tego, co oglądasz. Jednak pragnienie Vivid Mode, aby wyświetlać różne elementy jakości obrazu telewizyjnego, jest prawie zaprojektowane tak, aby zapewnić dokładne przeciwieństwo spójności, od której zależy prawdziwa immersja.

Udostępnij to