W ciągu ostatnich kilku lat wydarzyła się zabawna rzecz: ogólnie nasze smartfony stawały się coraz większe. A jednak nasze nogi wielkości człowieka pozostały niezmienione.

Rezultatem, jak zapewne zauważyłeś, jest wiele niezręcznych interakcji. Urządzenia, które posiadamy, nie mogą być już sterowane za pomocą jednego kciuka lub zwykłego palca wskazującego, a zwłaszcza, gdy próbujesz używać telefonu tą samą ręką, która go trzyma, może to prowadzić do poważnej komunikacji trudności skrzywienie.

Nie bój się jednak, ponieważ nie musisz cierpieć z powodu ciągłych kłopotów (lub trenować, aby zostać pełnoprawnym joginem), aby korzystać z nowoczesnego smartfona. Kilka prostych poprawek może radykalnie poprawić użyteczność dowolnego urządzenia z Androidem i sprawić, że nawet największy ekran będzie w zasięgu ręki.

Postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi w tym przewodniku, a będziesz poruszać się po swoim ulubionym telefonie z Androidem wygodniej, naturalnie i wydajniej niż kiedykolwiek wcześniej, nawet jeśli Twoja ludzka ręka jest nadal komicznie mała.

1. Popraw swój projekt ekranu głównego(*5*)

Centrum całej aktywności na telefonie z Androidem stanowi skromny ekran główny, ale w przeciwieństwie do innych mobilnych systemów operacyjnych, Android nie zmusza Cię do trzymania się jednego, mdłego poglądu na to, jak działa to wirtualne środowisko.

I rzeczywiście, przy odrobinie dostosowania możesz sprawić, że ekran główny będzie znacznie bardziej ergonomiczny i wydajny.

Sekret tkwi w czymś, co nazywa się niestandardowym programem uruchamiającym Androida, który jest specjalnym programem, który pozwala zastąpić cały ekran główny telefonu i środowisko szuflady aplikacji czymś znacznie bardziej wszechstronnym i dostosowanym do Twoich potrzeb.

A najlepszym programem uruchamiającym Androida, jaki znalazłem, jeśli chodzi o ergonomiczną wydajność, jest sprytne małe dzieło o nazwie Niagara. Niagara zmienia ekran główny w prostą pionową listę najczęściej używanych aplikacji. Przesunięcie w poziomie nad dowolną z tych aplikacji powoduje wyświetlenie odpowiednich skrótów, a nawet widżetów, jeśli chcesz, a przesunięcie w górę lub w dół w dowolnym miejscu wzdłuż krawędzi ekranu umożliwia przewijanie alfabetycznej listy wszystkich aplikacji w telefonie bez dowolne niewygodne rozciąganie lub zmiana pozycji, jednak wolisz trzymać urządzenie.

01una lista de aplicaciones de usabilidad de Android J. R. Rafael / IDG

Dzięki Niagara Launcher możesz przesuwać palcem w górę lub w dół po dowolnej stronie ekranu telefonu, aby szybko przewijać listę wszystkich zainstalowanych aplikacji.

Niagara wyświetla nawet powiadomienia bezpośrednio na ekranie głównym obok aplikacji, która je wygenerowała, dzięki czemu są szczególnie łatwe do uzyskania i interakcji z alertami bez konieczności sięgania do górnej części ekranu telefonu.

Notificaciones de usabilidad de Android 01b J. R. Rafael / IDG

Niagara umożliwia przeglądanie powiadomień i interakcję z nimi tuż obok ikony aplikacji na ekranie głównym, zapewniając bardzo łatwy dostęp.

Niagara Launcher jest bezpłatny z opcjonalną aktualizacją Pro za 6 EUR rocznie lub 15 EUR dożywotnią, która odblokowuje niektóre z bardziej zaawansowanych funkcji.

2. Zastosuj wbudowane gesty Androida (*5*)

Android oferował natywny system oparty na gestach do poruszania się po telefonie od premiery Androida 9 w 2018 roku i chociaż sprawy zaczęły się trochę niepewnie, od tego czasu system przekształcił się w dopracowaną i wydajną ergonomiczną opcję.

Jeśli korzystasz ze stosunkowo nowej wersji Androida i nadal trzymasz się starej konfiguracji nawigacji z trzema przyciskami, warto wypróbować gesty Androida i zobaczyć, jak mogą ułatwić Ci życie. (Spróbuj wyszukać w ustawieniach systemu słowo „nawigacja”, aby znaleźć odpowiednią opcję).

Pod względem ergonomicznym najlepszą częścią systemu gestów Androida jest sposób, w jaki umożliwia on powrót do dowolnej aplikacji, której używasz, przesuwając palcem z lewej lub prawej strony ekranu. Jest to o wiele łatwiejsze działanie niż konieczność wykonywania starej rutyny jogi i przeciągania palcem w dół ekranu, aby za każdym razem naciskać stary przycisk wstecz.

Prawie na pewno będziesz potrzebować kilku dni, aby przyzwyczaić się do nowej metody przeciągania i sprawić, że poczujesz się jak druga natura, ale prawie wszyscy, których wprowadziłem do gestów na Androida, nie tylko dostosowują się do niej, ale ostatecznie preferują je czas, który spędzili w pierwszym tygodniu.

3. Zastosuj bardziej ergonomiczną przeglądarkę na Androida(*5*)

Przy korzystaniu z telefonu z dużym ekranem ten sięganie do góry ekranu może być dość długi. Przeglądarka internetowa na Androida to jedno miejsce, w którym jesteś stale zmuszony do wykonania tego ruchu, ponieważ przeglądarka Google Android Chrome utrzymuje pasek adresu i menu u góry interfejsu.

Google z czasem eksperymentowało z innymi poprawkami, ale jeszcze nie udostępniło żadnej z nich do aktywacji. Jednak zarówno Firefox, jak i Microsoft Edge pozwalają przejąć kontrolę nad interfejsem przeglądarki i przenieść główne elementy sterujące na dół ekranu, aby uzyskać łatwiejszy i bardziej ergonomiczny dostęp.

03 navegador de ergonomía android J. R. Rafael / IDG

Przeglądarka Microsoft Edge umożliwia przeniesienie kluczowych elementów sterujących na dół interfejsu przeglądarki, co zapewnia łatwy, ergonomiczny dostęp.

Jeśli masz problemy z dostaniem się na górę ekranu i chcesz spróbować czegoś innego, oto dwie alternatywy, które warto poznać.

4. Uwolnij klawiaturę Androida(*5*)

Na klawiaturze Google Gboard na Androida nie brakuje sztuczek poprawiających wydajność, ale jeśli chodzi o użyteczność, jest kilka wyjątkowych opcji, które tylko czekają na odkrycie.

Po pierwsze, jeśli przytrzymasz klawisz Enter Gboard przez około sekundę, aktywuje on jednoręczny system klawiatury i zmniejszy całą klawiaturę do mniejszego rozmiaru. Następnie możesz zadokować klawiaturę po lewej lub prawej stronie ekranu, aby uzyskać wygodniejszy dostęp jedną ręką.

Po drugie, jeśli chcesz jeszcze bardziej zwiększyć ergonomię klawiatury Androida, postępuj zgodnie z instrukcjami w tym przewodniku, jak uzyskać dostęp do pełnego trybu pływania Gboard i umieścić klawiaturę w dowolnym miejscu na ekranie, w rozmiarze, który Ci odpowiada.

04 teclado ergonómico android J. R. Rafael / IDG

Po co się rozciągać i grzebać, aby sięgnąć po klawiaturę telefonu, kiedy możesz umieścić ją w dowolnym miejscu na ekranie, w dowolnym rozmiarze?

5. Łatwiejsze kończenie połączeń(*5*)

Wreszcie, w naszej kolekcji użyteczności Androida, następnym razem, gdy będziesz gotowy do zakończenia połączenia głosowego, oszczędź sobie kłopotów z upuszczaniem telefonu w dłoni, czekaniem na ekran, a następnie wciśnięciem „Zakończ połączenie ». przycisk – zamiast tego po prostu naciśnij jeden z fizycznych przycisków na zewnętrznej ramie telefonu.

Nie ma o wiele bardziej ergonomicznego niż to: kiedy trzymasz telefon przy twarzy, prawie na pewno Twój kciuk lub wskaźnik będą znajdować się na jednym z tych fizycznych przycisków. Dlaczego więc nie zrobić z tego najprostszego polecenia zakończenia połączenia?

Wszystko, co musisz zrobić, to przejść do sekcji Dostępność w ustawieniach systemowych telefonu. W wersji Androida Google kliknij „Sterowanie systemem”, a następnie przełącz przełącznik obok „Przycisk zasilania kończy połączenie” do pozycji włączonej. W telefonach Samsung musisz dotknąć „Interakcja i zręczność”, a następnie „Odbieranie i kończenie połączeń”, po czym możesz włączyć opcję „Naciśnij klawisz boczny, aby zakończyć połączenia”.

Tak czy inaczej, będziesz gotowy powiedzieć „do zobaczenia później” za pomocą cudownie ergonomicznego nacisku — nie musisz się rozciągać, sięgać ani stukać nieszczęśliwymi palcami.

Więcej informacji o Google na wyższym poziomie znajdziesz w moim biuletynie Android Intelligence.

Prawa autorskie © 2022 IDG Communications, Inc.

Udostępnij to