5 szybkich wskazówek, jak poprawić jakość obrazu telewizora Sony OLED | radar technologiczny

5 szybkich wskazówek, jak poprawić jakość obrazu telewizora Sony OLED | radar technologiczny

Sony jest jedną z nielicznych firm, która sprzedaje telewizory OLED wraz z LG, Panasonic, Vizio, a teraz także Samsungiem. Ale jak dobre są diody OLED firmy Sony? Wystarczająco dobry, aby regularnie pojawiać się na naszych listach najlepszych telewizorów OLED i najlepszych telewizorów 4K, wraz z najlepszymi ofertami innych marek.

Przedstawiliśmy już sugestie, jak poprawić jakość obrazu w telewizorach Sony. Ta lista obejmuje podstawowe ustawienia, które można znaleźć na każdym sprzęcie Sony, wraz ze wskazówkami dotyczącymi wyboru odpowiedniego ustawienia obrazu (w większości przypadków Kino), unikania czujnika światła i trybów Eco, omijania szumów przy słabym oświetleniu i wybierania prawidłowego przetwarzania ruchu. opcja. Co ważniejsze, ostrzegł przed wybieraniem ustawienia obrazu Vivid, ogólnej zasady, która powinna mieć zastosowanie do każdego telewizora.

Po przejrzeniu nowego telewizora Sony A80K OLED i spędzeniu większej ilości czasu na oglądaniu go, chciałem wrócić i zaoferować kilka konkretnych wskazówek dotyczących dostosowywania telewizorów Sony OLED w celu zoptymalizowania jakości obrazu. Ta lista zagłębi się w niektóre unikalne opcje regulacji obrazu, które można znaleźć w firmowych diodach OLED. Następnie będziesz wiedział, które opcje menu, z których niektóre mają mylące nazwy, są ważne, a które możesz pozostawić na autopilocie.

Jeśli posiadasz telewizor Sony OLED, prawdopodobnie wydałeś na niego sporo pieniędzy. Oto jak zagłębić się w menu obrazu telewizora i dostosować je, aby uzyskać najlepszą wydajność.

1. Wybierz prawidłowe ustawienie sygnału wideo

Ok, przede wszystkim, czym są ustawienia sygnału wideo i dlaczego mają własne podmenu w telewizorach Sony OLED? Te ustawienia są stosowane do sygnałów przychodzących i wprowadzają ogólne zmiany w zależności od tego, czy sygnał to 4K z High Dynamic Range, czy Classic HD.

Jeśli korzystasz ze źródła 4K/HDR, takiego jak zewnętrzny streamer lub odtwarzacz Ultra HD Blu-ray, lub po prostu przesyłasz strumieniowo w 4K/HDR za pomocą wbudowanych aplikacji w pakiecie, możesz pozostawić większość tych ustawień (tryb HDR, zakres HDMI wideo i przestrzeń kolorów) w trybie automatycznym. W ten sposób telewizor automatycznie dostosuje się do przychodzących normalnych źródeł 4K/HDR i HD i wyświetli je poprawnie. Zaawansowane ustawienia kolorów w tym menu są przeznaczone głównie do użytku przez profesjonalne kalibratory telewizyjne i są czymś, z czym większość widzów nie będzie (i prawdopodobnie nie powinna) mieć do czynienia.

2. Dokonaj odpowiednich regulacji jasności

Sony konsoliduje wiele ważnych ustawień w podmenu Jasność obrazu. Istnieje oczywiście ustawienie jasności, które dostosuje ogólną jasność ekranu komputera, ale to dopiero początek.

Kluczowym ustawieniem w tym menu jest HDR Tone Mapping. Jeśli oglądasz programy 4K/HDR, na pewno będziesz chciał to włączyć, ponieważ zoptymalizuje zakres kontrastu dla filmów i programów telewizyjnych o różnych poziomach ogólnej jasności. Testowany przez nas model Sony A80K ma niższą moc światła niż inne telewizory OLED, więc to ustawienie było szczególnie ważne dla uzyskania efektownych odbić w programach 4K/HDR. Dwa powiązane ustawienia, Preferowana gradacja i Preferowana jasność, są dostępne dla mapowania tonów HDR, ale nie zauważyliśmy między nimi dużej różnicy.

Sony A80K interfejs Google TV OLED

Przy odrobinie ostrożności telewizory OLED firmy Sony mogą sprawić, że programy i filmy przesyłane strumieniowo z HBO Max i innych usług będą wyglądać fantastycznie (Źródło zdjęcia: Future)

3. Użyj regulacji poziomu czerni, aby dostosować

Chociaż może się to wydawać bardzo oczywiste, większość widzów używa ustawień jasności w telewizorze, aby dostosować bezwzględny poziom czerni w obrazach. Ale telewizory Sony OLED mają osobne ustawienie o nazwie Poziom czerni (również w podmenu Jasność), którego należy użyć do wykonania tej regulacji. Kiedy dokonaliśmy tego odkrycia i zastosowaliśmy je, cienie na ekranie Sony OLED wyglądały na znacznie głębsze, nadając całemu obrazowi wyższy poziom kontrastu.

4. Nie przeocz szczytowej luminancji

Ustawienie Szczytowa luminancja, ponownie schowane w podmenu Jasność, okazało się bardzo ważne dla zapewnienia najlepszego wyglądu obrazów 4K/HDR na telewizorach Sony OLED, zwłaszcza w przypadku ciemnych filmów. Uzyskane wyniki będą się różnić w zależności od oglądanego programu lub filmu, ale podobnie jak dostosowanie poziomu czerni, może to wpłynąć na ogólny kontrast obrazów. Sugerujemy rozpoczęcie od średniego ustawienia i dostosowanie do smaku. A jeśli należysz do osób, które nie chcą regularnie zmieniać ustawień obrazu w telewizorze, możesz je ustawić na Średnie.

(*5*) 5. Korzystaj z kreacji rzeczywistości – oszczędnie

Telewizory Sony najwyraźniej zawsze zawierały ustawienie obrazu o nazwie Reality Creation (w podmenu Clarity). I chociaż materiał 4K już wygląda bardzo realistycznie bez potrzeby dodatkowego przetwarzania, możesz użyć tych ustawień, aby materiał wyglądał na nieco bardziej szczegółowy. (O ile nie przesadzisz, w takim przypadku będą wyglądać zbyt ostro i nienaturalnie.)

Kolejnym ważnym ustawieniem w podmenu Clarity jest płynna gradacja. Może to pomóc w usuwaniu artefaktów „pasów”, które są czasami widoczne na normalnych obrazach HD i zwykle pojawiają się jako ostre plamy koloru w elementach tła obrazów, takich jak czyste, błękitne niebo.