Podczas gdy wszystkie rodzaje oszustw stanowią poważne wyzwanie, kradzież tożsamości jest jednym z najpotężniejszych i konsumenci muszą zachować szczególną ostrożność, aby je wykryć i uniknąć. Ludzie muszą kształcić się w zakresie ochrony swoich danych osobowych, ale wielu może czuć, że nie wiedzą, od czego zacząć. Istnieje pięć głównych kroków, które możesz podjąć, aby zabezpieczyć się przed kradzieżą tożsamości i uniemożliwić oszustom uzyskanie danych osobowych lub dostęp do kont.

Uważaj na phishing

E-maile phishingowe (otwierane w nowej karcie) są istotną taktyką oszustów i przerosły niezdarne i źle napisane wysiłki z przeszłości. Jednak wiele z nich nadal zawiera charakterystyczne oznaki oszustwa, takie jak słabe formatowanie i nieoficjalne adresy e-mail. Wiadomości phishingowe (otwierane w nowej karcie) mają na celu przekonanie konsumentów do kliknięcia złośliwego linku. Dlatego konsumenci powinni unikać korzystania z linków, których nie rozpoznają. Zwróć szczególną uwagę na e-mail, który wymaga natychmiastowego działania, takiego jak żądanie zapłaty za utrzymanie energii; oszuści wiedzą, że konsumenci są bardziej skłonni do popełnienia błędu, jeśli jest to pilne.

Najlepszym sposobem na wyeliminowanie podróbek jest samodzielna weryfikacja informacji poprzez zalogowanie się na konta osobiste na stronie internetowej firmy. Firmy często publikują ostrzeżenie na swojej stronie internetowej, jeśli dowiadują się o oszustwie e-mail. Smishing, w którym phishing odbywa się za pośrednictwem wiadomości tekstowych, nie jest nowym zagrożeniem, ale ewoluował podczas pandemii COVID-19 i stanowi kolejny sposób, na który konsumenci muszą być bardzo czujni.

(*5*)Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Wiele kont internetowych oferuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które może pomóc w zapobieganiu przejmowaniu kont internetowych. Wiadomości tekstowe to drugi najpopularniejszy czynnik, ale jest również podatny na przejęcie, więc ludzie powinni wybrać inny czynnik, jeśli taki istnieje.

Zarejestruj się, aby otrzymywać powiadomienia o aktywności od instytucji finansowych

Rejestracja w bankach lub firmach obsługujących karty kredytowe w celu otrzymywania alertów o aktywności może ostrzegać konsumentów o podejrzanej aktywności związanej z ich rachunkami. Ludzie są natychmiast powiadamiani, co może zapobiec dalszym opłatom lub nieuczciwym wypłatom. Nie zwlekaj ze zgłoszeniem podejrzenia oszustwa do swojego banku i zapytaj o możliwość zamknięcia konta.

Skonfiguruj monitorowanie tożsamości i kredytu

Ludzie mogą zarejestrować się w usłudze monitorowania kredytu i tożsamości, która zapewni ostrzeżenie, jeśli ich dane są zagrożone. Dane osobowe są często sprzedawane w ciemnej sieci, a usługi monitorowania koncentrują się na miejscach, w których wiadomo, że dane są kupowane i sprzedawane, oraz wysyłają alerty w przypadku zidentyfikowania danych osobowych. Usługi monitorowania kredytów ostrzegają ludzi, jeśli nastąpiła zmiana w ich profilu kredytowym, na przykład w przypadku nowych linii biznesowych lub firmowych wniosków kredytowych. Jeśli ludzie obawiają się, że ich informacje zostały wykorzystane w nieuczciwy sposób, specjalista może określić zakres oszustwa i pomóc w przywróceniu tożsamości.

Postępuj zgodnie z najlepszymi praktykami dotyczącymi bezpieczeństwa haseł

Dostępnych jest wiele wskazówek dotyczących tworzenia silnych i unikalnych haseł dla każdego konta. Ponieważ jednak przeciętna osoba ma 70-80 kont, trudno je wszystkie zapamiętać, a wiele osób ponownie używa haseł. Zainstalowanie menedżera haseł (otwiera się w nowej karcie) może pomóc w generowaniu i przechowywaniu haseł do wszystkich kont na urządzeniach. Chociaż używanie popularnych haseł, takich jak QWERTY lub imię psa, nie zapewni ci bezpieczeństwa, może sugerować alternatywę prawie niemożliwą do odgadnięcia.

Największą zaletą takiego rozwiązania powinno być to, że nie ma magicznej różdżki zapewniającej pełną ochronę przed kradzieżą tożsamości. Najlepszą rzeczą, jaką mogą zrobić konsumenci, jest zachowanie czujności i zachowanie ostrożności. Przyjęcie warstw zabezpieczeń przedstawionych na powyższej liście zapewni ludziom najwyższy poziom ochrony przed zagrożeniem, które w przyszłości będzie stawać się coraz bardziej destrukcyjne.

Udostępnij to