Pomimo niektórych potencjalnie odpychających elementów tematycznych, Arcana Heart 3 jest zabawnym wojownikiem, w którym wiele się dzieje.

Arcana Heart 3 to najnowsza część popularnej japońskiej serii dwuwymiarowych bijatyk dla kobiet od dewelopera Examu. Chociaż seria może nie być szeroko znana poza Japonią, gracze, którzy poświęcą czas na zagłębienie się w tę mocno inspirowaną anime grę, znajdą szybkiego i zabawnego wojownika o zaskakującej głębi. Chociaż gra została wydana w Japonii jako pełnopłatna wersja dyskowa, północnoamerykańska edycja Arcana Heart 2 jest dostępna wyłącznie za pośrednictwem PlayStation Network do pobrania w obniżonej cenie 3 EUR. Niski koszt jest z pewnością atrakcyjny, ale wielu początkujących graczy może zniechęcić się, widząc obsadę postaci, która składa się prawie wyłącznie z żywych młodych kobiet w czasami skąpych strojach. Z pewnością w tej mieszance jest kilka sprytnych projektów postaci, takich jak Petra z warkoczykami i płonącymi pistoletami, ale niektórzy mogą uznać, że walące postacie, takie jak artysta Eko ze szkoły podstawowej, są etycznie wątpliwe. Pozbądź się jednak tych skrupułów, a znajdziesz dobrą grę pod moralnie niejednoznaczną powierzchnią.

Po prostu spróbuj wyjaśnić przypadkowemu widzowi, co dzieje się na tym obrazie. Otrzymasz dziwne spojrzenia.Po prostu spróbuj wyjaśnić przypadkowemu widzowi, co dzieje się na tym obrazie. Otrzymasz dziwne spojrzenia.

Arcana Heart 3 działa z pięcioprzyciskowym schematem sterowania. Trzy z przycisków służą do ataków o coraz większej sile. Czwarty przycisk aktywuje unikalny mechanizm prowadzenia gry, a piąty ma różne efekty w zależności od arkana wybranego przez gracza. (Istnieje również uproszczony schemat sterowania, chociaż niektóre z bardziej zaawansowanych technik stosowanych w rywalizacji na wysokim poziomie są trudne w użyciu.) Specjalne ruchy są wykonywane za pomocą ruchów kija w standardowej rozgrywce bojowej. Masz również dwa wskaźniki: wskaźnik siły i wskaźnik tajemny, które pozwalają na ograniczone wykorzystanie potężnych manewrów superruchów do ataku i obrony, takich jak anulowanie gardy i tajemna eksplozja. 21 postaci do wyboru ma różne umiejętności i atrybuty, które pasują do różnych stylów gry.

Jednym z najbardziej unikalnych elementów walki w Arcana Heart 3 jest przycisk wyszukiwania. Za pomocą tego przycisku możesz podążać za poruszającym się przeciwnikiem podczas manewrowania po scenie. Możesz wywierać presję, szybko wślizgując się w nie lub eksperymentując z różnymi poleceniami, aby dalej nękać wroga. Przycisk przewodnika może być również używany do natychmiastowego anulowania normalnych i specjalnych ruchów w biegu prowadzącym, a także do inicjowania anulowania gardy w celu szybkiego przejścia z obrony do ataku. Zastosowanie naprowadzania dodaje element kontroli i strategii do odstępów, które bardzo różnią się od AH3.

Sposób działania superwskaźnika Arcane Gauge w Arcana Heart 3 również różni się od tego, co można znaleźć w wielu innych wojownikach. Supermetr ma trzy poziomy, a techniki takie jak super podstawy i anulowanie gardy wykorzystują tylko jeden poziom miernika. Licznik automatycznie odnawia się po określonym czasie, chociaż niektóre ruchy i techniki nieco spowalniają jego regenerację. Jednak automatycznie regeneruje się tylko do pewnego poziomu, chyba że zwiększysz jego maksymalną pojemność, co osiąga się poprzez atakowanie i obronę, gdy pasek nie jest w trybie regeneracji. Chociaż możliwe jest ciągłe wydawanie i uzupełnianie jednego miernika poziomu bez martwienia się o jego zwiększanie, nie jest to dobra strategia, ponieważ potężniejsze ataki i opcje otwierają się, gdy masz więcej poziomów mierników w rezerwie.

Będziesz musiał przyzwyczaić się do nazw postaci, których nie można wymówić.Będziesz musiał przyzwyczaić się do nazw postaci, których nie można wymówić.

Być może najciekawszym elementem Arcana Heart 3 są tytułowe arkana. Te duchy można wybrać po wybraniu swojej postaci, a każdy z nich może wpływać na twoje atrybuty, w tym obronę, atak, siłę i tempo regeneracji tajemnej. Zapewniają również unikalne ataki specjalne i mogą zmieniać ataki i ruchy wybranej postaci. Arkana zapewniają również wyjątkowe zdolności specjalne w trybie rozszerzenia siły, który jest ograniczonym czasowo wzmocnieniem, które można wprowadzić za pomocą wskaźnika siły. Dostępnych jest wiele różnych kombinacji tajemnych i postaci pasujących do różnych stylów gry, więc możesz eksperymentować z mnóstwem opcji. Łatwo jest spędzić godziny grając kombinacjami postaci i arkanów, aby zobaczyć ich umiejętności.

Sama walka jest fajna, choć gra dla jednego gracza nie jest zbyt imponująca. Narracja przedstawiona w Story Mode jest głupia i niezrozumiała, a finałowy boss, utrzymany w stylu klasycznej bijatyki, jest przytłaczający i wymagający. Możesz odblokować grafikę do galerii gry, ale jeśli nie musisz tylko widzieć motywacji i zakończeń każdej z dziewczyn, prawdopodobnie po pewnym czasie stracisz zainteresowanie. Prawdziwym mięsem Arcana Heart 3 jest konkurencyjny tryb dla wielu graczy. Framework został opracowany przez Arc System Works i jest w dużej mierze taki sam jak ich popularny kod sieciowy BlazBlue. Łatwo jest znaleźć i grać przeciwko przeciwnikom zgodnie ze swoimi specyfikacjami, a dopóki obaj macie silne sygnały, rozgrywka jest cudownie płynna, chociaż mecze na połączeniach o niższej jakości są nadal bardzo dobre. . Walka z procesorem po prostu nie może się równać z intensywnymi umiejętnościami i strategią wymaganą do gry przeciwko człowiekowi, a różne elementy walki w Arcana Heart 3 zapewniają wspaniałe wrażenia z rywalizacji.

Style Arcana Heart 3 sprawiają, że jest to trochę trudne do sprzedania, ale gracze mają na to dużo. Jeśli nie masz problemu z wszechobecnym panderingiem i koncepcją grupy (w większości) nastoletnich dziewcząt próbujących bić się nawzajem do nieprzytomności, poniżej znajduje się bardzo kreatywna i techniczna gra walki. Super Street Fighter IV: Arcade Edition czy Mortal Kombat raczej nie będą warte swojej ceny, ale Arcana Heart 3 to hit, którego fani gatunku nie powinni przegapić.

Pobierz recenzję Arcana Heart 3

(* 3 *)

Udostępnij to